Po trzech i pół roku badań, innowacji i międzynarodowej współpracy projekt SUSTENANCE oficjalnie dobiegł końca. Był finansowany przez program Unii Europejskiej „Horyzont 2020” oraz częściowo ze środków Departamentu Nauki i Technologii Rządu Indyjskiego (DST). SUSTENANCE był koordynowany przez Uniwersytet w Aalborgu w Danii we współpracy z Indyjskim Instytutem Technologii w Bombaju. W tym międzynarodowym projekcie wzięło udział 21 partnerów z 3 krajów UE i Indii.
W ramach projektu SUSTENANCE opracowano rozwiązania umożliwiające dekarbonizację lokalnych systemów energetycznych poprzez optymalną, inteligentną integrację technologii energii odnawialnych, w tym fotowoltaiki, pomp ciepła, pojazdów elektrycznych, magazynowania energii, a także solarnego pompowania wody i turbin wiatrowych w Indiach. Rozwiązania zweryfikowano w 6 lokalizacjach demonstracyjnych – 3 w Unii Europejskiej oraz 3 w różnych lokalizacjach w Indiach. Tzw. „demonstratory” w Danii, Holandii, Polsce i Indiach pokazały, jak społeczności o zróżnicowanych warunkach ekonomicznych, społecznych i politycznych mogą skutecznie wdrażać te rozwiązania.
Kluczowe Osiągnięcia
Projekt zaproponował rozwiązania z zakresu integracji systemów energetycznych, przyczynił się do budowania potencjału i podnoszenia kompetencji w wyniku globalnej wymiany wiedzy. Najważniejsze osiągnięcia to:
Sześć Lekcji
Partnerzy projektu SUSTENANCE zidentyfikowali 6 kluczowych wniosków, które wpłyną na przyszłe działania związane z transformacją energetyczną:
Zalecenia
Projekt SUSTENANCE, we współpracy z innymi projektami Horyzontu 2020, SERENE i LocalRES, opracował wytyczne dotyczące kierunków rozwoju polityki wspierającej zwiększenie stosowania energooszczędnych rozwiązań na szczeblu lokalnym, zawierające osiem praktycznych rekomendacji:
Trwały wpływ
Profesor Birgitte Bak-Jensen, koordynatorka projektu SUSTENANCE, podkreśla holistyczne podejście projektu: „Integrując rozwiązania technologiczne z uwzględnieniem aspektów społecznych, przepisów i regulacji oraz kwestii środowiskowych, stworzyliśmy ramy dla wdrażania zrównoważonych systemów energetycznych, które mogą mieć realny wpływ na poprawę jakości życia lokalnych społeczności na całym świecie”.
Choć projekt SUSTENANCE dobiegł końca, mamy nadzieję, że jego wpływ będzie długoterminowy i że będzie trwał właśnie dzięki zidentyfikowanym lekcjom oraz zaleceniom, które mają za zadanie wspierać dalszy rozwój transformacji energetycznej.
Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź stronę internetową projektu SUSTENANCE:
https://h2020sustenance.eu
LinkedIn: @SUSTENANCE H2020 project
https://www.linkedin.com/company/sustenance-h2020-project
Kontakt:
prof. Birgitte Bak-Jensen
Uniwersytet w Aalborgu
Koordynator projektu SUSTENANCE
bbj@energy.aau.dk
+4599409274
Sebastian Bykuć
Instytut Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk | Centrum Badawcze KEZO
sbykuc@imp.gda.pl
+48(58)5225144
Ten projekt otrzymał dofinansowanie z programu badań naukowych i innowacji Unii Europejskiej Horyzont 2020 w ramach umowy grantowej nr 101022587, a także z Departamentu Nauki i Technologii (DST) Republiki Indyjskiej. Wszelkie działania komunikacyjne lub rezultaty powstałe w ramach tego projektu odzwierciedlają wyłącznie poglądy Konsorcjum, a agencje finansujące i Komisja Europejska nie ponoszą odpowiedzialności za jakiekolwiek wykorzystanie informacji w nich zawartych.