PL
EN
Projekt SERENE pomoże budować energetyczne wspólnoty w Polsce i w Europie
Data publikacji: 21.05.2021

Instytut Maszyn Przepływowych PAN, Gmina Przywidz, Energa Operator oraz firma STAY-ON wspólnie wypracują rozwiązania integrujące różne elementy systemu energetycznego i nowe jednostki wytwarzania energii odnawialnej na potrzeby społeczności lokalnych. Działania prowadzone będą jako część europejskiego projektu SERENE, dofinansowanego przez UE w ramach programu „Horyzont 2020”.

- Transformacja energetyczna to nie tylko technologie, ale także nowe modele biznesowe, nowe rynki energii, ale przede wszystkim to lokalny, aktywny samorząd, firma, obywatel, który jest elementem tego systemu. Tymi zagadnieniami na co dzień zajmujemy się w Centrum Badawczym KEZO, natomiast w ramach realizowanych projektów wychodzimy z laboratoriów i implementujemy nowatorskie rozwiązania w postaci demonstratorów na rzeczywistych obiektach, przy udziale przemysłu, samorządów i z lokalną społecznością – mówi prof. dr hab. inż. Jan Kiciński - Dyrektor Instytutu Maszyn Przepływowych PAN.  

W projekcie SERENE udział bierze 14 europejskich Partnerów. W jego ramach utworzone zostaną obszary demonstracyjne w trzech krajach europejskich - Danii, Holandii i Polsce. Projekt uzyskał wsparcie UE na poziomie ponad 5 milionów euro.

Na obszary demonstracyjne wybrano te, które obejmują tereny wiejskie i mniejsze miejscowości. W Polsce będzie to Gmina Przywidz.  

- Udział w projekcie SERENE to ogromne wyróżnienie dla niewielkiej gminy jaką jest gmina Przywidz. Jednak wydaje się, że w pełni uzasadnione, bowiem nie jest to pierwszy projekt związany z OZE, w  którym nasza gmina uczestniczy. Od wielu lat jesteśmy liderem w działaniach na rzecz gospodarki niskoemisyjnej, powiem więcej, zero emisyjnej. W 2011 roku zainstalowaliśmy 142 instalacje kolektorów solarnych w tym 6 na obiektach użyteczności publicznej. Przeprowadziliśmy termomodernizację wszystkich budynków publicznych, instalując w nich 10 pomp ciepła jako podstawowe źródło ogrzewania. Poszliśmy o krok dalej, w tym roku przy współpracy z Energą Oświetlenie udało nam się wymienić oświetlenie uliczne z sodowego na ledowe w całej gminie. Zakończyliśmy także montaż 260 mikroinstalacji fotowoltaicznych na domach naszych mieszkańców oraz 10 budynkach użyteczności publicznej o łącznej mocy ponad 1,6 MWp. Na tym na pewno nie poprzestaniemy. Udział w tak prestiżowym, międzynarodowym  projekcie jest zwieńczeniem naszej wieloletniej współpracy z PAN, Grupą Energa oraz Energą Operator  – mówi Marek Zimakowski Wójt Gminy Przywidz.

Podstawowym celem projektu SERENE jest zapewnienie lokalnym społecznościom, jak największej samowystarczalności energetycznej w oparciu o odnawialne źródła energii. Kluczem do sukcesu będzie sprawna integracja różnych nośników energii, takich jak ciepło oraz energia elektryczna, w ramach spójnego systemu. Projekt obejmie m.in. wypracowanie rozwiązań z zakresu bilansowania wytwarzanej energii z zapotrzebowaniem na nią, z wykorzystaniem magazynów energii Dzięki odpowiedniemu opomiarowaniu, poszczególni użytkownicy sieci znajdującej się na terenie wspólnoty energetycznej będą mogli bardziej świadomie i aktywnie włączyć się w funkcjonowanie systemu energetycznego. Uwzględniając potrzeby Operatora Systemu Dystrybucyjnego (OSD) poziom pobieranej energii regulować będzie mogła również cała wspólnota energetyczna. W ramach projektu wypracowane zostaną rozwiązania i modele biznesowe, które uczynią współdziałanie użytkowników sieci energetycznej, a także OSD  korzystnym i atrakcyjnym dla wszystkich stron.

- Transformacja energetyczna wiąże się ze znaczną zmianą podejścia do zarządzania pracą sieci dystrybucyjnych. Ich operatorzy będą musieli dostarczać w sposób niezawodny nie tylko energię, ale też i bieżące informacje, które umożliwią wszystkim użytkownikom systemu energetycznego sprawną współpracę. Kluczowe stanie się szybkie reagowanie na bieżące potrzeby oraz koordynacja działań wszystkich przyłączonych do  sieci podmiotów. Energa Operator, m.in. poprzez udział w międzynarodowych projektach, aktywnie uczestniczy w wypracowywaniu rozwiązań niezbędnych dla przeprowadzenia procesu transformacji energetycznej zarówno w Polsce, jak i  w Europie – mówi dr hab. Wiesław Jasiński Wiceprezes Zarządu Energi Operatora.

 Powstanie wewnętrznego rynku energii w ramach wspólnoty, który będzie również mógł świadczyć usługi dla OSD, zostanie wsparte budową infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych. W ramach projektu powstaną przynajmniej trzy stacje ładowania. Przetestowany zostanie m.in. model wykorzystania pojazdów z napędem elektrycznym w zastępstwie autobusu z silnikiem Diesla do dowożenia dzieci do szkoły, a także technologia Vehicle to grid, która polega na wykorzystaniu pojazdów elektrycznych, jako magazynów energii.

W miejscowej szkole oraz przedszkolu zostaną sprawdzone pilotażowe rozwiązania z zakresu inteligentnego zarządzania budynkiem, integrujące systemy klimatyzacji, pompy ciepła oraz magazyn energii elektrycznej,  których celem będzie maksymalizacja auto konsumpcji wytwarzanej przez panele fotowoltaiczne energii.   

- Magazyny energii zbudowane będą w dwóch innowacyjnych konfiguracjach. Jeden w technologii tak zwanej przepływowej charakteryzującej się, w porównaniu z innymi technologiami, bardzo długą żywotnością oraz bezpieczeństwem użytkowania. Drugi magazyn energii, wykonany w wersji mobilnej, docelowo będzie pełnił rolę tymczasowego systemu bilansującego wspierającego lokalne sieci dystrybucyjne wyposażone w instalacje OZE. Wszystko będzie kontrolowane przez dedykowany system zarządzania energią – mówi dr inż.  Paweł Grabowski – Właściciel firmy STAY-ON

Optymalizacji pod względem wykorzystania energii z paneli fotowoltaicznych ulegnie również praca miejscowej oczyszczalni ścieków oraz przepompowni. W planach ujęta jest również możliwość sprzedaży nadwyżek energii elektrycznej produkowanej przez budynki oraz wprowadzenie jej do sieci energetycznej.

Niezwykle istotne dla sukcesu projektu będzie zaangażowanie osób prywatnych. Dlatego w prowadzonych działaniach udział wezmą także mieszkańcy osiedla domów jednorodzinnych posiadający działające instalacje fotowoltaiczne.

Rozwiązania wypracowane w obszarach demonstracyjnych zostaną przeanalizowane i ocenione, tak by mogły posłużyć do wyznaczania trendów transformacji energetycznej w Europie.

 

Projekt finansowany ze środków programu ramowego Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych
i innowacji „Horyzont 2020" na podstawie umowy o udzielenie dotacji nr 957682
.

Informujemy, że treści zawarte w komunikacie odzwierciedlają jedynie poglądy autorów, a CINEA oraz Komisja Europejska nie ponoszą odpowiedzialności za żadne ewentualne wykorzystanie zawartych w nich informacji.

Logowanie

Nie pamiętam hasła.

  

DO GÓRY