Bałtycki Klaster Ekoenergetyczny
Zielona Alternatywa dla Makroregionu Polski Północnej
Bałtycki Klaster Ekoenergetyczny (BKEE) jest wspólną inicjatywą Instytutu Maszyn Przepływowych PAN, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Politechniki Gdańskiej i Politechniki Koszalińskiej oraz Marszałków i Samorządów Województwa Pomorskiego i Warmińsko-Mazurskiego, a także podmiotów gospodarczych i stowarzyszeń mających siedzibę w tych województwach.
Obejmuje swym zasięgiem obszar Polski północnej od Koszalina przez Województwo Pomorskie po wschodnie krańce Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
AKTUALNOŚCI
W dniu 25 października br. Bałtycki Klaster Eko Energetyczny zorganizował w Centrum Badawczym PAN „Konwersja Energii i Źródła Odnawialne” (KEZO) w Jabłonnie pod Warszawą spotkanie z przedstawicielami Instytutu Badawczego firmy KEPCO – największej firmy energetycznej z Korei Południowej (home.kepco.co.kr/<wbr>kepco/<wbr />EN/main.do).
W Centrum Badawczym PAN KEZO w Jabłonnie w dniach 4-5 lipca br odbył się warsztat, w którym mogli zaprezentować się Partnerzy Projektu COSMENERG.
Głównym celem był rozwój łańcucha wartości w klastrach, a warsztat prowadziła dr Anna Lis (Politechnika Gdańska).
Ze strony Bałtyckiego Klastra Ekoenrgetycznego udział wzięły: Ewa Domke, Marzena Patoleta i Joanna Łuczak.
Więcej informacji na temat warsztatu znajduje się w linku poniżej, który udostępnia węgierski Partner - Klaster ArchEnerg:
www.archenerg.eu/index.<wbr>php/en/home/329-value-chain-<wbr>development-of-clusters-at-<wbr>cosmenerg-ii-workshop
Szanowni Państwo,
EU-Vietnam Business Network zaprasza do składania wniosków o dofinansowanie udziału w misji gospodarczej w Wietnamie w obszarze zielonych technologii. Wnioski można składać do 15 września 2017 r. Więcej informacji znajduje się w folderze dostępnym TUTAJ.
Szanowni Państwo,
Serdecznie zapraszamy na wydarzenie pn. Polski Dzień Gospodarczy który odbędzie się 27 września 2017 roku w Oldenburgu położonym w Dolnej Saksonii w Niemczech. Spotkanie skierowane jest do przedsiębiorców zainteresowanych nawiązaniem kluczowych kontaktów i rozwojem sprzedaży na rynku niemieckim.
COSMENERG jest projektem współfinansowanym ze środków Komisji Europejskiej, ukierunkowanym na doskonałość klastrów w środkowo- i wschodnioeuropejskiej sieci organizacji klastrowych w obszarze (eko- i bio) energii, energetyki odnawialnej i technologii środowiskowych.
Dzięki wsparciu ze strony tego projektu nasz Klaster, we współpracy z 4 innymi klastrami (ArchEnerg, Green Energy, NEU e.V, Ecopanonia), ma na celu dostarczać naszym członkom z grupy MŚP bardziej profesjonalne usługi wspierające innowacje i biznes.
Więcej informacji dotyczących realizacji projektu znajdą Państwo pod adresem URL:
Dnia 5 czerwca 2017 w siedzibie Instytutu Maszyn Przepływowych PAN odbyło się spotkanie członków BKEE. Spotkanie otworzył prof. Jan Kiciński, Przewodniczący Rady Programowej Klastra. Tematem spotkania był aktualnie realizowany projekt europejski o akronimie COSMENERG, podsumowanie wyników ankiet dotyczących potrzeb członków klastra oraz nowe kierunki działalności BKEE.
Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkania! Będziemy o nich Państwa na bieżąco informować.
Szanowni Państwo,
Uprzejmie dziękujemy za udział w spotkaniu klastra, które odbyło się w dniu 29.09.2015r. Poniżej udostępniamy prezentacje prelegentów:
1. |
prof. Janusz Gołaszewski - Dotychczasowa działalność Klastra |
|
2. |
dr Patryk Chaja - Centrum Badawcze PAN KEZO |
|
3. |
Stanisałw Szultka - Klastry – wyzwania i możliwości |
|
4. |
prof. AdamCenian - Program Strategiczny |
Szanowni Państwo,
jest nam niezmiernie miło Państwa poinformować, iż w dniu 9 kwietnia 2015 roku Zarząd Województwa Pomorskiego Przyjął Uchwałę nr 316/31/15 w sprawie określenia obszarów Inteligentnych Specjalizacji Pomorza (ISP) oraz podjęcia negocjacji w sprawie Porozumień na rzecz ISP.
Na mocy tej uchwały określono 4 obszary ISP:
1) ISP 1 – Technologie off-shore i portowo-logistyczne,
2) ISP 2 – Technologie interaktywne w środowisku nasyconym informacyjnie;
3) ISP 3 – Technologie ekoefektywne w produkcji, przemyśle, dystrybucji i zużyciu energii i paliw;
4) ISP 4 – Technologie medyczne w zakresie chorób cywilizacyjnych i okresu starzenia się.
ISP 3 – będzie sprzyjać spadkowi energochłonności gospodarki i jej negatywnego oddziaływania na środowisko dzięki komercjalizacji innowacyjnych rozwiązań w takich obszarach, jak: a) zapotrzebowanie na energię i jej zużycie w budownictwie i transporcie; b) odnawialne źródła energii, generacja rozproszona i energetyka prosumencka; c) smart grid w systemie przesyłu i dystrybucji energii; d) magazynowanie energii; e) pojazdy o napędzie alternatywnym; f) poszukiwanie, wydobycie i przetwarzanie surowców energetycznych; g) biokomponenty i biopaliwa; h) energetyczne wykorzystanie odpadów.
Przedstawiamy Państwu przegląd projektów dla klastrów oraz MSP, które niebawem zostaną ogłoszone bądź już trwają. Zestawienie zostało przygotowane przez firmę PNO Consultants Sp. z o.o.
Urząd Dozoru Technicznego (DT) rozpoczął egzaminy na certyfikowanych instalatorów odnawialnych źródeł energii. System certyfikacji instalatorów OZE został wprowadzony do polskiego prawa wraz z ubiegłoroczną nowelizacją Prawa energetycznego (tzw. małego trójpaku).
W dniu 4 grudnia 2013 r. odbyła się konferencja pn. Eko-budownictwo i Energetyka Odnawialna szansą na rozwój regionu pomorskiego w programie Horyzont 2020. Konferecja była wspólnąinicjatywą Bałtyckiego Klastra Ekoenergetycznego oraz Gdańskiego Klastra Budowlanego.
W dniu 19.04.2013 r. w Instytucie Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku odbyło się I Bałtyckie Forum OZE.
Tezy wykładu wygłoszonego podczas obchodów Światowego Dnia Turystyki w Gołdapi.
W związku z zaproszeniem z Ministerstwa Gospodarki do konsultacji społecznych nt. projektu ustawy OZE, Pomorski Urząd Marszałkowski przy współpracy z Instytutem Maszyn Przepływowych PAN (koordynatorem Bałtyckiego Klastra Ekoenergetycznego) zgłosił stanowisko Regionu Pomorskiego w tej sprawie.
Dokument został przesłany do Ministerstwa Gospodarki w obowiązującym terminie.
Platforma Informacji o Nauce, (PION), jest bazą o potencjale naukowo - badawczym trzech uczelni Trójmiasta: Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Gdańskiego oraz Akademii Morskiej.
Baza PION gromadzi informacje na temat:
Baza PION ułatwia tworzenie interdyscyplinarnych zespołów badawczych, poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań jak również budowanie i uzupełnianie informacji związanych z kompetencjami uczelni wyższych, w celu zapewnienia efektywnej współpracy akademickiej z przemysłem i administracją.
Baza jest dostępna pod adresem: www.pion.gda.pl
Analiza kosztów morskiej energetyki wiatrowej i energetyki jądrowej oraz ich potencjału tworzenia miejsc pracy. Porównano koszty budowy i oddania do użytku projektowanej elektrowni jądrowej w Żarnowcu o mocy 3GW, z budową klastra morskich farm wiatrowych w polskiej wyłącznie strefie ekonomicznej o podobnej mocy.