PL
EN

Etyka Publikacyjna

W celu doścignięcia najwyższych standardów etyki publikacyjnej, Wydawnictwo IMP PAN wprowadziło praktyki COPE (Committee on Publication Ethics)

https://publicationethics.org/,
https://publicationethics.org/files/editable-bean/COPE_Core_Practices_0.pdf,

dla naszych wydawnictw ciągłych - Zeszytów Maszyn Przepływowych IMP PAN, serii Maszyny Przepływowe, serii Monografie oraz wydawnictw okolicznościowych.

W niniejszej zakładce przypominamy najważniejsze obowiązki spadające na wszystkich uczestników procesu publikacyjnego – Autorów, Recenzentów, Redaktorów i Członków Komitetu Redakcyjnego związane z wprowadzeniem praktyk COPE.

Autorzy

  • Zgłoszone do publikacji monografie powinny odpowiadać dyscyplinom naukowym reprezentowanym przez Wydawnictwo IMP PAN oraz powinny być przygotowane do druku zgodnie z formatem proponowanym na stronie Wydawnictwa.
  • Zakłada się, że publikowane prace stanowić będą opracowanie własnych badań naukowych lub/i krytyczny przegląd badań prowadzonych przez innych naukowców. Autorzy są odpowiedzialni za dokładność przedstawionych wyników oraz rzetelność i precyzję zamieszczonych opinii. 
  • Zgłoszenie publikacji do druku oznacza, że Autorzy dysponują prawami autorskimi, manuskrypt nie został opublikowany ani zgłoszony do publikacji w innym wydawnictwie, za wyjątkiem formy abstraktowej.
  • Odniesienie do prac innych Autorów powinno być należycie cytowane. Dokładne powtórzenie słów innych Autorów powinno zostać ujęte w cudzysłowiu. Na przedruk rysunku, fotografii lub tabeli z innej pracy należy pozyskać pisemną zgodę Autorów.
  • Autorami publikacji są tylko i wyłącznie wszystkie osoby, które przyczyniły się do jej powstania na etapie badań i opracowania wyników.
  • Autor odpowiedzialny za korespondencję z Redakcją przekazuje informacje pozostałym Autorom publikacji oraz pozyskuje zgodę od wszystkich Autorów na publikację i ustaloną kolejność Autorów publikacji.
  • Autorzy publikacji ponoszą pełną odpowiedzialność za treści zamieszczone w publikacji. Wyrażone w publikacji opinie odzwierciedlają wyłącznie stanowisko Autorów, nie zaś stanowisko Wydawnictwa i Redaktorów.
  • W przypadku znalezienia omyłki lub nieścisłości na każdym etapie procesu publikacyjnego, Autorzy powinni zadbać o korektę i przekazać natychmiastową informację do Wydawnictwa.
  • W przypadku stwierdzenia naruszenia standardów etyki badań naukowych oraz etyki publikacyjnej, Wydawnictwo podejmie działania określone w prawie przeciwko Autorom, którzy dopuścili się naruszenia. 
  • Reklamacje odnośnie odmowy publikacji na łamach Wydawnictwa IMP PAN, Autorzy powinni zgłaszać do Redaktora Naukowego Wydawnictwa. Reklamacje powinny odnosić się do poziomu naukowego pracy i celowości jej publikacji. Ostateczna decyzja zostanie podjęta przez Redaktora Naukowego po szczegółowej analizie argumentów dostarczonych przez Autorów i konsultacji z Komitetem Redakcyjnym.

Prawa do publikacji

Autor odpowiedzialny za korespondencję z Redakcją przekazuje Wydawnictwu prawo do komercyjnego rozpowszechniania publikacji w formie książkowej (papierowej) oraz elektronicznej.

Konflikt interesów

Zgłaszając manuskrypt do publikacji, Autorzy przyjmują odpowiedzialność za stwierdzenie, że w procesie prowadzenia badań i na etapie opracowania publikacji nie ma konfliktu interesów o charakterze personalnym, podległości służbowej, finansowej i innej, która mogłaby mieć wpływ na rzetelność przeprowadzonych badań i obiektywność zamieszczonych sformułowań. W przypadku braku informacji o możliwości wystąpienia konfliktu interesów, Wydawnictwo przyjmuje, że konflikt interesów nie istnieje.

Przypadki naruszenia etyki badań naukowych i etyki publikacyjnej

Poniżej zamieszczono kilka przykładów naruszenia etyki badań naukowych i etyki publikacyjnej:

  • fałszowanie oraz fabrykowanie danych,
  • plagiat lub przedruk idei, wyników badań innych autorów bez uzyskania ich zgody i właściwego cytowania ich prac,
  • podwójne zgłaszanie manuskryptu do różnych Wydawnictw, także podwójne zgłaszanie znaczącej części manuskryptu,
  • manipulacje w zakresie autorstwa publikacji poprzez dodawanie fałszywych autorów lub ukrywanie prawdziwych autorów,
  • manipulacje w zakresie afiliacji autorów poprzez dodawanie fałszywych afiliacji lub ukrywanie prawdziwych afiliacji autorów.

Wydawnictwo traktuje z powagą wszystkie otrzymane zarzuty naruszenia etyki badań naukowych i etyki publikacyjnej. W przypadku stwierdzenia naruszenia etyki na każdym etapie procesu publikacyjnego, Wydawnictwo natychmiast wstrzymuje proces publikacyjny i podejmuje odpowiednie działania prawne.

Recenzenci

Recenzenci pomagają Redaktorowi Naukowemu Wydawnictwa i Komitetowi Redakcyjnemu w recenzowaniu zawartości zgłoszonej pracy.

  • Recenzenci mogą odmówić wykonania recenzji bez podania przyczyn.
  • Recenzenci mają 7 dni na podjęcie decyzji, czy podejmują się terminowego wykonania recenzji. Recenzenci zwykle otrzymują 1 miesiąc na sporządzenie recenzji i przesłanie rekomendacji do Redaktora. W przypadku braku rekomendacji w ustalonym czasie, Redakcja wysyła Recenzentowi przypomnienie o minionym terminie sporządzenia recenzji. Jeżeli Recenzent nie odpowie na dwa kolejne upomnienia, Redaktor powołuje nowego Recenzenta. 
  • Recenzent powinien odmówić wykonania recenzji pracy, jeżeli występuje konflikt interesów pomiędzy Recenzentem a którymkolwiek z Autorów pracy, który może wpłynąć na obiektywność opinii. Recenzent także powinien odmówić wykonania recenzji pracy, w której sam uczestniczył. 
  • Recenzja powinna opierać się na argumentach naukowych, powinno unikać się w niej sformułowań emocjonalnych. Recenzja powinna być także wolna od personalnych, rasowych i religijnych uprzedzeń. Recenzent zobowiązany jest wypunktować mocne i słabe strony zgłoszonej pracy.
  • W przypadku, gdy praca nie spełnia wymaganych standardów publikacyjnych dla poszczególnych serii monograficznych, charakteryzuje się niewystarczającą wartością naukowo-poznawczą lub posiada inne niedociągnięcia, zachęca się Recenzenta, aby przedstawił własne konstruktywne propozycje podniesienia wartości publikacyjnej manuskryptu, które przybliżyłyby Autorów do publikacji pracy.
  • Informacje zawarte w zgłoszonej pracy należy traktować jako poufne. Przed publikacją pracy Recenzent nie może rozpowszechniać idei zawartych w pracy, ani wykorzystywać ich w swoich badaniach, ani wykorzystywać w krytyce osiągnięć Autorów. Po ukazaniu się publikacji Recenzent nie może ujawniać treści zawartych oryginalnie w pracy, które nie znalazły się w publikacji, ani ujawniać treści korespondencji Autorów.
  • Każdy przypadek naruszenia etyki badań naukowych i etyki publikacyjnej stwierdzony przez Recenzenta powinien zostać niezwłocznie zgłoszony Redaktorowi Wydawnictwa oraz poparty rzeczowymi argumentami i odpowiednimi dokumentami.
  • Recenzent nie może podzlecić wykonania recenzji innej osobie, takiej jak asystent, doktorant lub współpracownik, bez pisemnej zgody Redaktora. Każda osoba, która pomagała w sporządzeniu recenzji powinna być w niej wymieniona.
  • Recenzent nie jest upoważniony do kontaktu z Autorami w czasie wykonywania recenzji bez pośrednictwa Redakcji.

Redaktor Wydawnictwa i Komitet Redakcyjny

  • Redaktor Wydawnictwa wyznacza Recenzentów pracy zgłoszonej do publikacji na bazie ich kompetencji, posiadanego doświadczenia i statusu moralnego. Redaktor respektuje sugestie Autorów dotyczące nieprzekazywania pracy do recenzji konkretnym osobom wymienionym przez Autorów. W wyborze Recenzentów Redaktor powinien zwrócić szczególną uwagę na unikanie konfliktu interesów w procesie recenzowania, aby wyeliminować zależności personalne, finansowe lub podległość służbową pomiędzy Recenzentami a Autorami, które mogłyby podważyć obiektywizm opinii Recenzentów.
  • Redaktor podejmuje ostateczną decyzję o publikacji lub odmowie publikacji po otrzymaniu opinii od wyznaczonych Recenzentów oraz odpowiedzi Autorów na otrzymane recenzje. Redaktor może skonsultować swoją decyzję z Członkiem lub Członkami Komitetu Redakcyjnego.
  • Redaktor oraz Członkowie Komitetu Redakcyjnego nie mogą rozpowszechniać idei zawartych w pracy, ani wykorzystywać ich w swoich badaniach, ani wykorzystywać w krytyce osiągnięć Autorów. Po ukazaniu się publikacji nie mogą oni ujawniać treści zawartych oryginalnie w pracy, które nie znalazły się w publikacji, ani ujawniać treści korespondencji Autorów.
  • Redaktor Wydawnictwa powinien z pełną powagą traktować wszelkie zarzuty o naruszenie etyki badań naukowych i etyki publikacyjnej stwierdzone na dowolnym etapie procesu publikacji pracy. Zarzuty powinny zostać wstępnie ocenione, a Autorzy powinni mieć możliwość odniesienia się do nich.
  • W przypadku gdy zarzuty o naruszenie etyki badań naukowych i etyki publikacyjnej zostały dobrze udokumentowane, Redaktor powinien niezwłocznie wstrzymać proces publikacyjny, a jeżeli praca już się ukazała w druku to należy ją usunąć z przestrzeni ogólnego dostępu oraz poinformować odpowiednie bazy danych, w których publikacja została indeksowana. Redaktor jest zobowiązany wszcząć procedury prawne w stosunku do Autorów, którzy dopuścili się naruszenia etyki badań naukowych i etyki publikacyjnej.
Nie pamiętam hasła. Please enter your username or email address. Instructions for resetting the password will be immediately emailed to you.
Reset Password

Return to login form 

  

TO TOP