PL
EN

Chłodzenie przy pomocy strug swobodnych

W 2010 roku kontynuowano prace związane z opracowaniem efektywnej metody chłodzenia przy pomocy przepływu jednofazowego w strugach swobodnych.

Celem pracy jest opracowanie efektywnej metody chłodzenia powierzchni ciała stałego, które może znaleźć zastosowanie w mikrowymiennikach ciepła przy zastosowaniu mikrostrug. Strugi cieczy wykorzystuje się również w procesach wytwarzania stali i tworzyw sztucznych do utrzymywania odpowiedniej temperatury podczas procesu. Taka metoda znajduje również zastosowanie przy chłodzeniu laserów, wysokoobciążonych procesorów komputerowych i innych elementów elektroniki, elementów maszyn i silników spalinowych.

Badania dotyczą wymiany ciepła w strugach i filmach cieczowych, a w szczególności chłodzenia powierzchni przez natrysk strug jednofazowych. Celem prac jest poznanie zagadnienia przejmowania ciepła w poszczególnych obszarach rozpływu strugi po powierzchni płaskiej, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu uskoku hydraulicznego powstającego przy przejściu przepływu nadkrytycznego w podkrytyczny na współczynnik przejmowania ciepła.

Powyższe zagadnienie badane było eksperymentalnie na skonstruowanym do tego celu stanowisku badawczym w IMP PAN, oraz analitycznie i numerycznie przy użyciu kodu CFD. W 2010 roku prace skupiały się głównie na analizie numerycznej zjawiska.

Obliczenia numeryczne zagadnień rozpływu i wymiany ciepła uderzających strug cieczy były kontynuowane przy zastosowaniu programu Fluent do symulacji zagadnień mechaniki płynów. Stworzony został model numeryczny, który uwzględnia siły napięcia powierzchniowego i umożliwia wyznaczenie podstawowych parametrów filmu cieczowego powstałego w wyniku uderzenia strugi o powierzchnię płyty. Do obliczeń przyjęto, że cieczą jest woda poruszająca się w ośrodku gazowym (powietrzu). Założono również, że zagadnienie jest osiowosymetryczne i stacjonarne, przepływ jest nieściśliwy i płyny się nie mieszają. Lepkość płynów założono stałą. Punktem wyjściowym dla obliczeń numerycznych jest układ równań bilansu masy, pędu i energii dla przepływu dwufazowego z zastosowaniem modelu VOF, uzupełniony równaniami ewolucji turbulencji k-ω i z uwzględnieniem sił napięcia powierzchniowego.

Dla zadanych warunków początkowych i brzegowych oraz konkretnej geometrii obszaru określono podstawowe parametry filmu cieczowego. Uzyskano następujące rezultaty: grubość filmu cieczowego w strefie podkrytycznej (Fr<1) i nadkrytycznej (Fr>1) oraz w obszarze uskoku hydraulicznego, rozkład naprężeń stycznych na ściance w kierunku promieniowym oraz profile prędkości w przekroju filmu cieczowego.

Nie pamiętam hasła. Please enter your username or email address. Instructions for resetting the password will be immediately emailed to you.
Reset Password

Return to login form 

  

TO TOP