Instytut Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku został uhonorowany nagrodą Energy Globe National Award 2015, za realizację i koordynację krajowego projektu POIG.01.01.02-00-016/08 „Modelowe kompleksy agroenergetyczne ….”, jako jednego z ponad 1500 najlepszych projektów ekologicznych ze 177 krajów na świecie.
Kierownikiem projektu był prof. Jan Kiciński, wraz z liderami grup tematycznych z kilku ośrodków w kraju: dr. inż. G. Żywicą, dr. inż. E. Ihnatowiczem (z IMP PAN), prof. J. Gołaszewskim (z UWM w Olsztynie), prof. M. Kułażyńskim (z Politechniki Wrocławskiej) oraz dr. inż. T. Golcem (z Instytytu Energetyki).
Uznanie ekspertów i międzynarodowego jury Instytut i zespoły realizatorów zdobyły za opracowanie nowoczesnych technologii przyjaznych środowisku naturalnemu, w tym zwłaszcza za opracowanie prototypu małej domowej mikrosiłowni kogeneracyjnej ORC z czterema wariantami mikroturbin parowych i trzema wariantami kotłów wielopaliwowych, za rozwiązania dotyczące bioreaktorów fermentacyjnych i utylizacyjnych nowego typu, układów ogniw paliwowych SOFC sprzężonych z układem zgazowania biomasy czy wreszcie prototypów małych siłowni wiatrowych i pikoturbin niskospadowych.
Nagroda ta jest jedną z najbardziej znanych i prestiżowych nagród ekologicznych. Do nagrody zgłaszane są projekty z całego świata, służące zachowaniu i ochronie naszych zasobów naturalnych lub wykorzystujące energię odnawialną. Celem nagrody jest zaprezentowanie udanych projektów z zakresu zrównoważonego rozwoju szerokiej społeczności i pokazanie, że dla wielu naszych problemów związanych z ochroną środowiska istnieją już dobre rozwiązania, możliwe do zaimplementowania w innych częściach świata.
Gala, podczas której prof. Jan Kiciński i dr inż. Grzegorz Żywica odebrali nagrodę odbyła się w Teheranie podczas 16. edycji Energy Globe World Awards w dniach 19-21 stycznia 2016 r. Certyfikat ENERGY GLOBE jest międzynarodowym znakiem rozpoznawczym dla działających na kierunku zrównoważonego rozwoju.