PL
EN

Zakład Termoaerodynamiki

Historia naszego zakładu sięga początków Instytutu, czyli lat pięćdziesiątych. Mając to na uwadze, nie wahamy się poinformować, że mamy prawie siedemdziesiąt lat doświadczenia w eksperymentalnej termoaerodynamice.

Interesują nas doświadczalne badania przepływów naddźwiękowych i poddźwiękowych, także takich z wymianą ciepła. Zawzięcie eksplorujemy i eksploatujemy szeroki zakres tej tematyki. Zanurzamy się w obszary przepływów zewnętrznych i wewnętrznych przywiązując dużą uwagę do kwestii turbinowych. Jesteśmy aktywni na polach badań podstawowych i aplikacyjnych. Ważne miejsca w naszej historii zajmują jednostkowe projekty zamawiane przez przemysł i dotyczące czysto aplikacyjnej termoaerodynamiki przepływów.

Od ponad dwóch dekad jesteśmy stale zaangażowani w liczne prace realizowane wspólnie z partnerami przemysłowymi oraz projekty europejskie i krajowe. Dotychczas nasze ścieżki splotły się z największymi graczami przemysłowymi i akademickimi takimi jak Boeing, Cambridge University, Delft University, GE, ONERA, Rolls-Royce, University of Rome ‘La Sapienza’ i wiele innych szacownych instytucji.

Nasze zaplecze laboratoryjne jest bogate i zróżnicowane. Rdzeń stanowią cztery tunele aerodynamiczne:

  • Transoniczny
  • Transoniczny, palisadowy
  • Poddźwiękowy o dużym przekroju i niskiej turbulencji
  • Poddźwiękowy do badań turbin wiatrowych o komorze 2 x 2 m

Jakkolwiek posiadanie licznych tuneli aerodynamicznych jest bardzo satysfakcjonujące samo w sobie, to do prowadzenia pomiarów muszą im towarzyszyć duże zasoby wyposażenia i technik pomiarowych. Na przestrzeni wielu lat przemyślanego rozwoju zbudowaliśmy duży kapitał zarówno umiejętności, jak i sprzętu. Nasze portfolio obejmuje między innymi PIV, LDA, CTA, PSP, TSP , FTFA, przepływomierze, wieloskładowe wagi aerodynamiczne sił i momentów, momentomierze, układy zadawania i sterowania momentem na wale, szybkie kamery, źródła światła widzialnego i UV, skanery i przetworniki ciśnienia, skanery i przetworniki temperatury, manometry i wiele innych unikalnych elementów umożliwiających nam swobodne prowadzenie pomiarów.

Prowadzenie nowoczesnych prac badawczych i wykorzystanie potencjału posiadanych przyrządów pomiarowych jest niemożliwe bez warstwy programowej. Nasze pomiary są sterowane dedykowanymi aplikacjami przygotowywanymi w LabView, odpowiednio do realizowanych scenariuszy pomiarowych. Ze względu na post-processing wyników pomiarów, w sposób nieunikniony posiedliśmy także praktyczną znajomość, popartą wieloma latami doświadczeń i szkoleń, technologii i narzędzi informatycznych takich jak MATLAB, R, Shiny, Python, SQL, TecPlot, Siemens NX, Fluent, C, LabView, GIMP.

Potrafimy zaprojektować, zbudować, uruchomić i prawidłowo eksploatować złożony eksperyment wraz z systemem pomiarowym z dziedziny termoaerodynamiki zarówno w poddźwięku, jak i w naddźwięku. Mamy doświadczenie w pomiarach przepływów przez mikrootworki, jak i pomiarach charakterystyk turbin wiatrowych. Prace prowadzimy w sposób spełniający wymogi zarówno współczesnej nauki jak i standardy wymagających partnerów przemysłowych.

Jeżeli nasuwa Ci się pomysł na współpracę, lub refleksja, którą chciałbyś się z nami podzielić, to zapraszamy do kontaktu. Może chciałbyś dowiedzieć się więcej, odwiedzić nasze laboratorium i obejrzeć tunel z przepływem naddźwiękowym oraz falą uderzeniową? W takim przypadku też zapraszamy, bez żadnych zobowiązań.

Nie pamiętam hasła. Please enter your username or email address. Instructions for resetting the password will be immediately emailed to you.
Reset Password

Return to login form 

  

DO GÓRY
W celu poprawnego funkcjonowania strony Instytutu Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk stosujemy pliki cookies. Możesz je wyłączyć - więcej. - lub zamknąć komunikat.