Ośrodek zajmuje się badaniami plazmy i laserów oraz ich zastosowaniami w technice.
W zakresie metod wytwarzania plazmy, prace dotyczą głównie wyładowań w gazach pod ciśnieniem atmosferycznym (głównie wyładowań mikrofalowych) oraz modelowania otrzymywanej w nich plazmy. Opracowywane są technologie plazmowe do oczyszczania gazów odlotowych z ekologicznie szkodliwych składników (głównie tlenków azotu i węglowodorów). Do analizy mieszanin gazowych używany jest spektrometr FTIR.
Badania i rozwój konstrukcji laserów dużej mocy (głównie przepływowych CO2) oraz badania nad nowymi ośrodkami laserowymi w fazie skondensowanej obejmują m.in. fizyczne podstawy oddziaływania promieniowania spójnego z materią i podstawy nowych technologii. Prowadzone jest upowszechnianie, rozwój i wdrożenia w zakresie techniki laserowej i technologii laserowych. Część prac dotyczących zastosowań techniki laserowej ukierunkowana jest na precyzyjną obróbkę materiałów laserem MOPA CuBr oraz wizualizację i pomiary pól prędkości przepływów gazów i cieczy (Nd:YAG).
W skład Ośrodka wchodzą:
Serdecznie gratulujemy Panu prof. dr. hab. inż. Jerzemu Mizeraczykowi z okazji otrzymania Międzynarodowej Nagrody im. H. J. White'a (jednej z najwybitniejszych osobistości w historii przemysłowych filtrów elektrostatycznych) za wybitny wkład...
Działalność Ośrodka Techniki Plazmowej i Laserowej jest dostępna w formie sprawozdań przygotowanych jako dokumenty PDF, obejmuje okres od 2000 roku.