PL
EN

Zakład Fizycznych Aspektów Ekoenergii


Tematyka badań

W zakładzie prowadzone są prace dotyczące inżynierii nanostruktur, które obejmują prowadzenie interdyscyplinarnych badań w zakresie optymalizacji procesu wytwarzania nanomateriałów, fizykochemii powierzchni, modyfikacji w objętości materiału lub jedynie warstwy wierzchniej, w tym biofunkcjonalizacji, charakterystyki właściwości, jak również zastosowania do budowy prototypowych układów do konwersji i magazynowania energii oraz ultraczułej diagnostyki elektrochemicznej.

Znaczna część prac obejmuje wytwarzanie nanostruktur z użyciem technik elektrochemicznych, w szczególności anodyzacji i z wykorzystaniem promieniowania laserowego. Prowadzone w zakładzie prace obejmują również kompleksową charakterystykę morfologii, struktury, właściwości optycznych, a także aktywności elektrochemicznej i fotoelektrochemicznej. Unikalne stanowiska badawcze pozwalają na otrzymywanie cienkich warstw materiałów na drodze rozpylania magnetronowego oraz ich obróbkę termiczną prowadzoną podczas wolnego (2 °C/min) lub bardzo szybkiego nagrzewania komory pieca (40 °C/s) oraz z użyciem wiązki lasera Nd:YAG.

Tak interdyscyplinarne badania są możliwe do realizacji dzięki współpracy z licznymi grupami naukowymi z jednostek krajowych (m.in. Centrum Nanobiomedyczne z Poznania, Instytut Fizyki im. M. Smoluchowskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wydział Chemiczny, Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej oraz Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej, Instytut Mikroelektroniki i Optoelektroniki Politechniki Warszawskiej, Wydział Chemii Uniwersytetu Gdańskiego, Instytut Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk) i zagranicznych (Uniwersytet Fryderyka i Aleksandra w Erlangen, Bułgarska Akademia Nauk, Instytut Membran w Montpellier, Francja, czy Uniwersytet Karola w Pradze, Czechy) w ramach projektów finansowanych z m.in. NCN i NCBR.

Oprócz doktorantów, w prace badawcze zaangażowani są często studenci, którzy realizują u nas prace inżynierskie, magisterskie oraz praktyki studenckie. Członkowie zespołu zajmują się też popularyzacją nauki na festiwalach nauki i poprzez media społecznościowe.

Logowanie

Nie pamiętam hasła.

  

DO GÓRY