PL
EN

Zakład Fizycznych Aspektów Ekoenergii


Tematyka badań

W zakładzie prowadzone są prace dotyczące inżynierii nanostruktur, które obejmują prowadzenie interdyscyplinarnych badań w zakresie optymalizacji procesu wytwarzania nanomateriałów, fizykochemii powierzchni, modyfikacji w objętości materiału lub jedynie warstwy wierzchniej, w tym biofunkcjonalizacji, charakterystyki właściwości, jak również zastosowania do budowy prototypowych układów do konwersji i magazynowania energii oraz ultraczułej diagnostyki elektrochemicznej.

Znaczna część prac obejmuje wytwarzanie nanostruktur z użyciem technik elektrochemicznych, w szczególności anodyzacji i z wykorzystaniem promieniowania laserowego. Prowadzone w zakładzie prace obejmują również kompleksową charakterystykę morfologii, struktury, właściwości optycznych, a także aktywności elektrochemicznej i fotoelektrochemicznej. Unikalne stanowiska badawcze pozwalają na otrzymywanie cienkich warstw materiałów na drodze rozpylania magnetronowego oraz ich obróbkę termiczną prowadzoną podczas wolnego (2 °C/min) lub bardzo szybkiego nagrzewania komory pieca (40 °C/s) oraz z użyciem wiązki lasera Nd:YAG.

Tak interdyscyplinarne badania są możliwe do realizacji dzięki współpracy z licznymi grupami naukowymi z jednostek krajowych (m.in. Centrum Nanobiomedyczne z Poznania, Instytut Fizyki im. M. Smoluchowskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wydział Chemiczny, Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej oraz Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej, Instytut Mikroelektroniki i Optoelektroniki Politechniki Warszawskiej, Wydział Chemii Uniwersytetu Gdańskiego, Instytut Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk) i zagranicznych (Uniwersytet Fryderyka i Aleksandra w Erlangen, Bułgarska Akademia Nauk, Instytut Membran w Montpellier, Francja, czy Uniwersytet Karola w Pradze, Czechy) w ramach projektów finansowanych z m.in. NCN i NCBR.

Oprócz doktorantów, w prace badawcze zaangażowani są często studenci, którzy realizują u nas prace inżynierskie, magisterskie oraz praktyki studenckie. Członkowie zespołu zajmują się też popularyzacją nauki na festiwalach nauki i poprzez media społecznościowe.

Nie pamiętam hasła. Please enter your username or email address. Instructions for resetting the password will be immediately emailed to you.
Reset Password

Return to login form 

  

DO GÓRY
W celu poprawnego funkcjonowania strony Instytutu Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk stosujemy pliki cookies. Możesz je wyłączyć - więcej. - lub zamknąć komunikat.