W ramach prac zakładu analizowano obiegi termodynamiczne z turbiną gazową i wysokotemperaturowym ogniwem paliwowym typu SOFC. Grupa posiada szeroki zakres wiedzy z dziedziny termodynamiki, mechaniki płynów i chemii. Jednym z tematów prac są przepływy z reakcjami chemicznymi. Posiadamy doświadczenie w zakresie obliczeń numerycznych zarówno stanów równowagowych układów wieloskładnikowych, jak i tych związanych z kinetyką reakcji chemicznych.
Biomasa stanowi podstawowe źródło energii odnawialnej w Polsce. W Zakładzie prowadzone są prace nad przetwarzaniem biomasy w paliwa gazowe i ciekłe. Wraz z grupą Adama Ceniana zbudowano stanowisko badawcze do termicznej depolimeryzacji biomasy. Składa się ono z reaktora wysokociśnieniowego, grzałki, systemu regulacji i zestawu pomiarowego. Na stanowisku będą przetwarzane mokre odpady i biomasa w pełnowartościowy biodiesel.
Prowadzone są działania w celu zbudowania laboratorium paliwowo-kotłowego, będącego jednym ze stanowisk mikrosiłowni kogeneracyjnej, a którego integralną część stanowić będą takie elementy jak np. zbiorniki na różne rodzaje biomasy, układ transportu biomasy, kocioł, reaktor zgazowujący czy instalacja oczyszczania spalin. Ich pracę nadzorować będzie układ pomiarowy, rejestrujący między innymi: temperaturę, ciśnienie, wilgotność, strumienie, parametry paliwa do spalania oraz straty ciepła do otoczenia.
Ponadto Zakład Energii Odnawialnych prowadzi badania i projekty w dziedzinie: