Raport "Energetyka wiatrowa w Polsce"
Biorąc pod uwagę unijne regulacje zobowiązujące Polskę do 15 proc. udziału energii wytworzonej w źródłach odnawialnych w sprzedaży energii ogółem do roku 2020 oraz fakt, że w naszych warunkach geograficznych żadne źródło odnawialne nie oferuje takich możliwości rozwojowych jak wiatr, energetyka wiatrowa ma szansę stać się jednym z najdynamiczniejszych sektorów gospodarki.
...więcej...
Autor: TPA Horwath we współpracy z PAIiIZ oraz kancelarią DZP
|
Raport "Inwestycje związane z energetyką odnawialną i nowe regulacje prawne"
Duży potencjał Polski tkwi, tak samo jak na Zachodzie, nie tylko w dużych źródłach wykorzystania energii odnawialnej, ale w wielu rozproszonych małych instalacjach oraz w oszczędzaniu energii, między innymi przez modernizację sieci elektrycznych i zielone budownictwo. Polska zużywa na osobę znaczniej więcej energii niż kraje zachodnie.
...więcej...
Autor: BSJP Brockhuis Schnell Jurczak Prusak Sp. k.
|
Wdrażanie smart meteringu. Analiza w rozumieniu dyrektywy 2009/72/WE
Kraje członkowskie Unii Europejskiej uzgodniły - i zapisano to w dyrektywie 2009/72/WE - że do 3 września przyszłego roku sporządzone zostaną analizy opłacalności wdrożenia smart meteringu (SM) w poszczególnych państwach. Nieprzeprowadzenie analizy skutkować będzie obowiązkiem wdrożenia liczników nowej generacji wraz ze spójnym z nimi systemem komunikacji u 80 proc. odbiorców do 2020 r.
...więcej...
Autor: Piotr Begier - biuro PTPiREE ("Energia Elektryczna" - sierpień 2011)
|
Osiedle energooszczędne na Pomorzu wyprzedza w czasie zmiany w dyrektywie 2010/31/EU
Towarzystwo Ziemskie sp. z o.o. to firma deweloperska wykonująca inwestycje mieszkaniowe w standarcie budynków energooszczędnych o parametrach energetycznych
na poziomie domów pasywnych "Osiedla Energooszczędnego". W 2011 roku zostaną oddane do użytkowania mieszkańcom pierwsze lokale tej inwestycji.
...więcej...
|
Różnice w zużyciu energii na ogrzewanie budynków w 20 polskich miastach w sezonie grzewczym 2010/2011 r.
Omówiono średnie miesięczne temperatury powietrza w sezonie grzewczym dla 20 polskich miast. Podano miesięczna liczbę stopniodni grzania dla temperatury bazowej 15C dla tych miast. Dokonano analizy różnic w zużyciu energii. W tym sezonie grzewczym budynek w Białymstoku zużył więcej energii o 32,4%, w Olsztynie 22%, w Elblągu 21,6%, w Gdańsku 15,6% niż podobny we Wrocławiu.
...więcej...
Autor: Józef Dopke
|
Przewodnik dla inwestorów zainteresowanych budową biogazowni rolniczych
Ministerstwo Gospodarki opublikowało na swojej stronie internetowej "Przewodnik dla inwestorów zainteresowanych budową biogazowni rolniczych" opracowany przez Instytut Energetyki Odnawialnej. Przewodnik skierowany jest głównie do inwestorów i deweloperów biogazowni rolniczych. Publikacja przeznaczona jest również do przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej, którą czeka okres intensywnego wdrażania nowych regulacji w tym zakresie oraz osób działających w obszarze promocji technologii i edukacji.
...więcej...
|
Stopień wykorzystania energi elektrycznej wytwarzanej przez instalacje fotowoltaiczne
W artykule opisano dwie autonomiczne instalacje fotowoltaiczne różniące się przede wszystkim rodzajem modułów PV tworzących panel. Jedna z instalacji wyposażona jest w moduły monokrystaliczne, druga w moduły cienkowarstwowe CIS. Instalacje te współpracują z zestawem akumulatorów.
...więcej...
Autorzy: dr hab. inż. Zbigniew Zapałowicz, dr inż. Dariusz Szyszka ("Rynek energii" - 12/2010)
|
Przegląd technologii termicznego przekształcania odpadów
W zakresie masowego spalania odpadów komunalnych w chwili obecnej jedyną pewną, sprawdzoną technologią jest spalanie na ruszcie. Technologia ta została stworzona w pierwszej połowie XX w. i od tego czasu jest systematycznie rozwijana i unowocześniana.
...więcej...
Autor: dr hab. inż. Grzegorz Wielgosiński ("Nowa Energia" - nr 1/2011)
|
Siłownie ORC sposobem na wykorzystanie energii ze źródeł niskotemperaturowych
Wykorzystanie wód geotermalnych o średniej entalpii jest możliwe w przypadku budowy elektrowni bazujących na obiegach niskotemperaturowych, do których można zaliczyć tzw. organiczny obieg Rankine'a (ORC, ang. Organic Rankine Cycle) oraz obieg Kaliny.
...więcej...
Autor: prof. dr hab. Władysław Nowak ("Czysta Energia" - nr 2/2011)
|
Po zielonych, czerwonych, żółtych i fioletowych certyfikatach będą jeszcze białe
W dniu 4 marca 2011 r. Sejm uchwalił projekt ustawy o efektywności energetycznej ("Projekt"), implementujący dyrektywę 2006/32/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 5 kwietnia 2006 r. w sprawie efektywności końcowego wykorzystania energii i usług energetycznych oraz uchylającej dyrektywę Rady 93/76/EWG ("Dyrektywa"). Projekt ma na celu poprawę efektywności energetycznej oraz promowanie nowoczesnych technologii, które zmniejszają zużycie energii, a tym samym redukują szkodliwy wpływ sektora energetycznego na środowisko.
...więcej...
Autorem tekstu jest Tomasz Pyrkowski, Senior Associate w Departamencie projektów energetycznych i infrastrukturalnych warszawskiego biura CMS Cameron McKenna, specjalizujący się w tematyce energetyki odnawialnej oraz doradztwie przy realizacji projektów energetycznych.
|
Mikrogeneracja ciepła i energii elektrycznej w lokalnych systemach zasilania
Technologia mikrogeneracji pozwala funkcjonować budynkom w charakterze małych elektrowni, w których zamontowane źródła mogą produkować energię nie tylko wykorzystywaną w tych samych obiektach, ale również w przypadku nadwyżek energii pozwala przekazywać ją do lokalnej sieci energetycznej.
...więcej...
Autor: Radosław Szczerbowski ("Energia Elektryczna" - styczeń 2011)
|
2010 w energetyce. Przyspieszanie konfrontacji: energetyka WEK vs OZE/Urządzenia Rozproszonej Energetyki
15 lat temu trzeba było mieć dużą wyobraźnię i odwagę, aby rekomendować rozwój energetyki rozproszonej. Trzy lata temu, przed światowym kryzysem finansowym, wystarczyła wyobraźnia. Obecnie trzeba, w wymiarze elitarnym, tylko rejestrować fakty oraz podpowiadać nowemu biznesowi i prosumentom, czyli energetyce OZE/URE, skuteczne rozwiązania umożliwiające pokonywanie oporu ze strony energetyki WEK.
...więcej...
Autor: prof. dr hab. inż Jan Popczyk ,
|
Słońce + olej + biomasa. Hybrydowe ogrzewanie
Właściciel domku jednorodzinnego przebudował przestarzały olejowy system grzewczy na układ hybrydowy, zbudowany z baterii słonecznych 18m.kw., pieca opalanego drewnem o mocy 15kW i nowego, wysokosprawnego pieca zasilanego lekkim olejem opałowym. Całość charakteryzuje się wysoką sprawnością termiczną.
...więcej...
Autor: Prof.zw.dr hab.inż. Włodzimierz Kotowski , ("Energia Gigawat" - nr 9/2010)
|
Mini i Mikrosiłownie CHP ORC jako perspektywiczna forma wdrażania technologi OZE w Polsce
Scentralizowane, klasyczne elektrownie dużej mocy są w stanie dostarczyć nam, w rachunku końcowym, energię elektryczną do naszych domów ze sprawnością około 35%... Sytuację można poprawić wytwarzając w dużych jednostkach wytwórczych jednocześnie energię elektryczną i cieplną budując elektrociepłownie.
...więcej...
Autor: J.Kiciński, P.Lampart , Instytut Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku
|
Instalacja fotowoltaiczna nadążna z modułami monokrystalicznymi
Spodziewany dynamiczny rozwój instalacji fotowoltaicznych będzie wynikać z ciągłego postępu technicznego przemysłu wytwarzającego elementy instalacji PV.
Chodzi tu zwłaszcza o panele, falowniki, kontrolery ładowania akumulatorów, akumulatory itp.
...więcej...
Autorzy: dr hab. inż. Zbigniew Zapałowicz, dr inż. Dariusz Szyszka ("Czysta Energia" - 10/2010), Czysta Energia
|
Doskonalenie elektrowni słonecznych. Inteligentne mikrofalowniki z gwarancją na 20 lat
Dążenie do spełnienia ambitnych planów coraz większego wykorzystania energii promienistej Słońca napędza nieustanny postęp technologiczny
w tym segmencie elektroenergetyki.
...więcej...
Autor: Piotr Olszowiec ("Energia Gigawat" - nr 11/2010) , Energia Gigawat
|
Strona : 1 2
|