PL
EN

DecarbonDHS


DecarbonDHS – Dekarbonizacja sieci ciepłowniczych



  • Program: Interreg Południowy Bałtyk 2021–2027
  • Budżet całkowity: 1 770 635,18 €
  • Finansowanie EFRR: 1 416 508,14 €
  • Okres trwania: 2024–2027
  • Główny partner: Instytut Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk
  • Konsorcjum: 8 partnerów z Polski, Niemiec, Litwy, Danii i Szwecji
  • Strona internetowa projektu: https://decarbondhs.eu



CEL PROJEKTU

DecarbonDHS ma na celu promocję dekarbonizacji systemów energetyki cieplnej oraz umożliwienie przejścia na korzystanie z ekologicznych, niskoemisyjnych rozwiązań. By osiągnąć ten cel Decarbon DHS zakłada integrację odnawialnych źródeł energii, energetycznej wydajności przez wykorzystanie ciepła wytwarzanego w procesach przemysłowych i technologii umożliwiających magazynowanie energii.

Sektory gospodarki związane z ogrzewaniem i chłodzeniem pochłaniają prawie połowę energii produkowanej w UE, podczas gdy 12% ciepła jest dostarczane przez miejskie systemy ciepłownicze. Głównym źródłem energii cieplnej tych systemów jest węgiel oraz gaz ziemny. Zastąpienie paliw kopalnych jest niezbędne, by osiągnąć następujące cele: dekarbonizację, zmniejszenie wpływu na klimat oraz ekologię, a także, by zapewnić bezpieczeństwo energetyczne, zmniejszając zależność zewnętrzną od potencjalnie wrogich krajów, sprzedających paliwa kopalne.

Kluczowymi wyzwaniami na polu energetyki cieplnej, zwłaszcza w dużych miastach, są: starzejąca się infrastruktura, wydajność energetyczna (straty ciepła, optymalizacja przepływu i odpadu cieplnego), zintegrowanie systemów odnawialnej energii, ceny ciepła, popyt na ciepło, wysokie koszty początkowe inwestycji.

Aby skutecznie odpowiedzieć na powyższe wyzwania konieczne jest połączenie postępu technologicznego, wsparcie ze strony regulacji prawnych, świadomość społeczna i współpraca między podmiotami zaangażowanymi w projekt. Z uwzględnieniem samorządów miejskich, osób tworzących prawo, dostawców energii, urbanistów, badaczy oraz samych mieszkańców.

DecarbonDHS skierowany jest na następujących interesariuszy: lokalne społeczności, administracje samorządowe, eksperci, instytucje tworzące regulacje prawne, w tym ministerstwa prowadzące działania z zakresu energetyki i klimatu, politycy, a także organizacje zajmujące się ochroną środowiska i przemysł w postaci przedsiębiorstw zajmujących się dostarczaniem energii.



OCZEKIWANE REZULTATY

(1) Znaczącą redukcję emisji CO2,
(2) Wspieranie nowych technologii w obszarze energetyki,
(3) Przeniesienie z sukcesem pilotażowych projektów na szerszą skalę, umożliwiających zademonstrowanie realnej wykonalności i korzyści wynikających z zastosowania ekologicznych rozwiązań w energetyce cieplnej,
(4) Zacieśnienie współpracy oraz efekt synergii, umożliwiający samorządom tworzenie i implementację trwałych programów dekarbonizacyjnych.



PARTNERZY PROJEKTU

Konsorcjum DecarbonDHS składa się z 8 Partnerów i jest koordynowane przez Instytut Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk.

1. Instytut Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk (IMP PAN), Polska (www.imp.gda.pl)
2. Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (OPEC), Polska (https://opecgdy.com.pl)
3. Instytut Energii IWEN (IWEN), Niemcy (https://iwen-energy.org/en/index.html)
4. Litewski Instytut Energii (LEI), Litwa (https://www.lei.lt/en)
5. Energy & Forsyning A/S Bornholm (BEOF), Dania (https://www.beof.dk/privat)
6. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Kretindze (KDH), Litwa (https://www.kresiti.lt)
7. Samorząd lokalny w Kretindze (KM), Litwa (https://kretinga.lt/)
8. Uniwersytet Linneusza, Växjö (LNU), Szwecja (https://lnu.se/en)



STOWARZYSZENI PARTNERZY

1. Agencja Energii Południowej Szwecji, Szwecja
2. Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Bałtyk, Polska
3. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Lessebo, Szwecja
4. Stadtwerke Rostock AG, Niemcy

Logowanie

Nie pamiętam hasła.

  

DO GÓRY