PL
EN

Ścieki odprowadzane z nadmorskich regionów turystycznych Bałtyku charakteryzują się dużą zmiennością przepływu spowodowaną sezonowością. Oznacza to znacznie większy przepływ ścieków w szczycie sezonu turystycznego w porównaniu do pozostałej części roku. Oczyszczalnie często projektowane są poza sezonem i przygotowywane na przyjęcie ścieków o znacznie mniejszej liczbie osób w porównaniu do rzeczywistych potrzeb w okresach szczytu turystycznego, np. oczyszczalnie o równoważnej przepustowości mniejszej niż 2000 osób. Znalezienie innego rozwiązania technologicznego w zakresie oczyszczania ścieków, specjalnie dostosowanego do obszarów turystycznych, zmniejszyłoby dopływ substancji biogennych do morza i poprawiło stan Morza Bałtyckiego.

Nadrzędnym celem projektu jest znalezienie alternatywnego rozwiązania w zakresie oczyszczania ścieków, specjalnie dostosowanego do obszarów turystycznych, które zmniejszy dopływ składników odżywczych do Morza Bałtyckiego. Uznaje się, że wyzwanie adaptacji do wysokiej sezonowości wymaga szerszego podejścia niż tylko rozwiązania technologiczne. Dlatego projekt ma na celu zapewnienie kompleksowej metody rozwiązania tego problemu. Nowatorskie podejście projektu polega na pilotowaniu różnych podejść do oczyszczania nadmiaru ścieków w okresie szczytu turystycznego, takich jak technologie oczyszczania ścieków, ponowne wykorzystanie oczyszczonych ścieków, wykorzystanie natury do oczyszczania nadmiaru ścieków latem, gospodarka szarą wodą i osadami, replikacja i reintrodukcja. W ramach projektu odbędzie się sześć projektów pilotażowych w Danii, Polsce, Litwie i Finlandii, testujących lepsze rozwiązania w zakresie oczyszczania ścieków.

Ponadto zostaną przeprowadzone trzy regionalne ankiety dotyczące małych systemów kanalizacyjnych (w Szwecji, Estonii, na Łotwie) w celu poszerzenia wiedzy na temat codziennych problemów związanych z eksploatacją. Samouczki zostaną opracowane w oparciu o wyniki projektu oraz zostaną sformułowane wytyczne dotyczące polityki oczyszczania ścieków na Morzu Bałtyckim. Projekt obejmuje również praktyczne wizyty studyjne, wymianę wiedzy i doświadczeń, recenzowanie oraz oceny środowiskowe i zachęty biznesowe.

NURSECOAST-II łączy 17 organizacji partnerskich z 8 krajów regionu Morza Bałtyckiego. W ten sposób projekt wykazuje potencjał dużego oddziaływania makroregionalnego, z ukierunkowaniem regionalnym, ponieważ rozwiązania różnią się w zależności od charakterystyki wybrzeża, np. dla piaszczystych wybrzeży Polski, Niemiec, Litwy w porównaniu ze skalistymi archipelagami Szwecji, Finlandii i Estonii.

Głównymi beneficjentami projektu są lokalne władze publiczne, operatorzy turystyczni, firmy oraz dostawcy infrastruktury i usług publicznych.

Więcej informacji tutaj: https://interreg-baltic.eu/project/nursecoast-II/

Projekt jest finansowany z programu Interreg Region Morza Bałtyckiego 2021-2027 i współfinansowany przez Unię Europejską.

Poster jest dostępny tutaj: NurseCoast_II_poster.pdf

Logowanie

Nie pamiętam hasła.

  

DO GÓRY