Główne elementy instalcji pilotażowej:
Okres realizacji - 2011-2012, zakończenie - 2013.
Rys. 1. Wykres temperatury w funkcji entropii, czynnik – olej silikonowy.
Rys. 2. Schemat blokowy i ideowy układu kogeneracyjnego instalacji pilotażowej.
W skład kompleksu wchodzi:
Czas realizacji 2012-2013.
Rys. 1. Schematy instalacji układu kogeneracyjnego dla zakładów przetwórstwa biomasy.
Realizacja instalacji pilotażowej dla zakładów przetwórstwa biomasy:
Przewiduje się budowę modułowej, kontenerowej instalacji pilotażowej o dużej efektywności produkcji energii elektrycznej (40-50%), układ ten powstanie w IMPPAN, czas realizacji 2013-2014. Główne elementy instalacji pilotażowej:
Rys. 1. Schematy instalacji kontenerowej.
Wariant 1. Zakłada wykożystanie w układzie ORC oleju silnikowego jako czynnika roboczego.
Rys. 2. Schematy blokowy instalacji kontenerowej, wariant 1. z olejem silnikowym.
Rys. 4. Wykres temperatury w funkcji entropii, – olej silikonowy.
Wariant 2. Zakłada wykożystanie w układzie ORC czynnika chłodniczego HFE-7100 jako czynnika roboczego.
Rys. 4. Schematy blokowy instalacji kontenerowej, wariant 2. z czynnikiem HFE-7100.
Rys. 5. Wykres temperatury w funkcji entropii, – czynnik chłodniczy HFE-7100.
Realizacja instalacji pilotażowej:
Przewiduje się opracowanie dokumentacji technicznej i budowę instalacji pilotażowych:
W oparciu o wyniki badań własnych prowadzonych z wykorzystaniem instalacji badawczej powietrznego zgazowania biomasy w złożu stałym o mocy ~80kW, firma SYNGAZ Sp. z o.o. we współpracy z IChPW wybuduje i uruchomi pilotową (demonstracyjną) instalację zgazowania biomasy o mocy ~500kW. W instalacji tej biomasa poddawana konwersji - poprzez zintegrowany system magazynowania i załadunku – wprowadzana jest do reaktora zgazowania. Zastosowany prototypowy reaktor zgazowania w złożu stałym jest pionowym cylindrycznym reaktorem, w którym paliwo podlega sekwencyjnym procesom suszenia, pirolizy, spalania i zgazowania. Instalacja będzie w pełni zautomatyzowana.
Podstawowe parametry operacyjne instalacji będą następujące:
W skład instalacji wchodzi:
Zadanie służy opracowaniu nowatorskich technologii dedykowanej produkcji biomasy zielonej i lignocelulozowej, wykorzystaniu potencjału energetycznego frakcji organicznej odpadów przemysłu rolno-spożywczego oraz opracowaniu innowacyjnych technologii wytwarzania biopaliw.
Założenia technologiczne:
Opracowany zostanie model funkcjonalny reaktora cyklonowego zapewniającego dużą efektywność absorpcji CO2 dla oczyszczania biogazu. Planowana moc instalacji w zakresie 0,5-1 MW.
Przewiduje się opracowanie dokumentacji technicznej oraz budowę i testowanie instalacji oczyszczania syngazu z substancji smolistych i pyłów o mocy 1,5 MW. Zastosowana zostanie technologia mycia gazów olejem i następnie oczyszczanie tego oleju i jego filtracja.
Instalacja bazuje na własnym generatorze plazmy mikrofalowej, w którym wytwarzana plazma używana jest do reformingu (konwersji) węglowodorów, co pozwala na uzyskanie efektu redukcji zawartości smół w gazie ze zgazowania biomasy, a także zwiększenie zawartości wodoru. Dla wykonania planowanych badań generator plazmy musi zostać wyposażony w urządzenia do odfiltrowania sadzy (tworzącej się zazwyczaj podczas termicznej konwersji smół) oraz separacji gazowych produktów (np. adsorber zmiennociśnieniowy PSA lub filtr membranowy).
Parametry techniczne:
Na bazie modułu stosu ogniw SOFC opracowana zostanie technologia układu sprzężonej generacji energii elektrycznej i ciepła (mikro-CHP) o mocy elektrycznej do 2,5 kW z wykorzystaniem ciepła odpadowego stosu ogniw SOFC do ogrzewania strumienia wody. Planowane są również badania nad konstrukcją palnika bezpłomieniowego umożliwiającego dopalenie gazu resztkowego ze stosu ogniw paliwowych o niskiej zawartości paliwa (20%), z wykorzystaniem gazu katodowego o niskiej zawartości tlenu (11-15%).
Projekt wykonawczy obejmował będzie również układ naboru danych i sterowania, umożliwiający pełną identyfikację układu energetycznego. Kolejnymi działaniami będzie konstrukcja, testy rozruchowe, oraz badania układu sprzężonej generacji mocy i ciepła (mikro-CHP). Określone zostaną charakterystyki osiągów pracy w tym sprawność elektryczna i sprawność całkowita układu zasilanego rzeczywistym lub symulowanym oczyszczonym biopaliwem. Przewidywana jest sprawność elektryczna w zakresie min. 35-45%. Sprawność elektryczna uzależniona jest m.in. od rodzaju paliwa zasilającego oraz od stopnia integracji cieplnej układu.