Grudzień
Sprawa zbiorowego ubezpieczenia zdrowotnego
W związku z prowadzoną wśród pracowników sondą dotyczącą dodatkowego prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, wyrażamy nasze wątpliwości związane z brakiem podstawowych informacji:
Uważamy, że ewentualna decyzja zakupu zbiorowego ubezpieczenia zdrowotnego powinna być poprzedzona szczegółową akcją informacyjną. Ponadto pracownicy, którzy nie będą chcieli uczestniczyć w tym programie, powinni otrzymać ekwiwalent pieniężny ubezpieczenia. Jak można oszacować z przedstawionych danych, jest to kwota ok. 400 zł rocznie.
Premia Roczna
Uprzejmie informujemy pracowników IMP PAN, że w dniu 14.12.2016 otrzymaliśmy z działu finansowego informację, że część obligatoryjna premii rocznej (40%) miała być wyliczana dla pracowników w sposób uproszczony, który nie uwzględnia rzeczywistego czasu pracy i wysokości etatu. O wysokość etatu za przepracowany rok miała decydować wysokość etatu w miesiącu przed naliczeniem premii. Uważaliśmy tę propozycję za krzywdzącą dla pracowników, zwłaszcza dla tych, którzy w ciągu roku zgodzili się przejść z całego na ułamek etatu, na prośbę swoich przełożonych.
Z uwagi na krótki czas jaki został na wypłatę premii przed świętami, możliwości porozumienia ograniczały się do kompromisowego rozwiązania. Uwzględnia ono częściowo nasze postulaty oraz nie obciąża nadmiernie trudnościami rachunkowymi działu finansowego. W wyniku uzgodnień część obligatoryjna premii ma być wyliczana następująco:
Kw = Ktabela*(N1*f1+N2*f2+...+Ni*fi)/Nmiesiecy
gdzie:
Listopad
Trwają negocjacje z Dyrekcją na temat nowelizacji regulaminu wynagradzania i premiowania.
W nawiązaniu do spotkania Dyrekcji z pracownikami IMP PAN przedstawiamy informacje dotyczące wynagrodzeń w instytucie, które do tej pory otrzymaliśmy od p. K. Kordus. Poprosiliśmy o dalsze, bardziej szczegółowe informacje, na które czekamy.
Przedstawiamy niektóre głosy w dyskusji o art. 104 ustawy o PAN. Ustawa została podpisana przez p.o. Prezydenta RP.
W katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, w drodze na obchody 70-tej rocznicy zbrodni katyńskiej zginął Prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką i wszystkimi towarzyszącymi osobami. Żegnamy oraz łączymy się w bólu i modlitwie z rodzinami ofiar.
Ustawa o PAN – ciąg dalszy (odejście od taryfikatora płac).
Strona rządowa wprowadziła zmiany do ustawy o PAN, w kwestii wynagradzania pracowników instytutów PAN. Zmiany te polegają na odejściu od taryfikatora płac wspólnego dla pracowników instytutów PAN. Z chwilą wejścia nowej ustawy w życie zasady wynagradzania pracowników instytutów określa się w zakładowych układach zbiorowych pracy albo w zakładowych regulaminach wynagradzania.
Przedstawiamy komunikat nr 109 Krajowej Sekcji NSZZ PAN w tej sprawie i opinię Komisji Zakładowej.
Na spotkaniu sprawozdawczo-wyborczym NSSZ Solidarność w IMP PAN dnia 27.01.2010 ukształtowała się Komisja Zakładowa oraz Komisja Rewizyjna kadencji 2010-2013 w składzie:
Komisja Zakładowa:
Komisja Rewizyjna:
Komisja Zakładowa NSZZ S przy IMP PAN podjęła działania w celu uaktualnienia Regulaminu ZFŚS i zgłosiła szereg propozycji, m.in.:
Nasze propozycje zostały przyjęte przez Dyrekcję.
Przedstawiamy aktualny regulamin Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych
Komisja Zakładowa brała udział w dyskusji nad regulaminem premiowania w IMP PAN.
Prezydent RP uhonorował Prof. Eustachego Burkę Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski. Serdecznie gratulujemy.
Opinia Krajowej Sekcji NSZZ S PAN w sprawie zasad wynagradzania pracowników PAN
Krajowa Sekcja NSZZ Solidarność PAN nadała Prof. Eustachemu Burce dyplom uznania z okazji 85 rocznicy urodzin, 60-lecia działalności naukowej i wieloletniej owocnej aktywności związkowej. Serdecznie gratulujemy.
KZ NSZZ S przy IMP PAN bierze czynny udział w dyskusji nad projektem reformy nauki oraz zmiany ustawy o stopniach i tytułach naukowych.
W maju 2008 r. zorganizowaliśmy otwarte posiedzenie KZ z udziałem pracowników IMP oraz Z-cy Dyrektora ds Naukowych Prof. J. Kicińskiego. Zredagowaliśmy pismo do Przewodniczącego Sekcji PAN Prof. W. Nasalskiego, w którym skrytykowaliśmy złe przygotowanie projektu rządowego pakietu ustaw. W szczególności zwróciliśmy uwagę na niejednoznaczności w procedurze przyznawania tzw. doktoratu z certyfikatem w miejsce doktora habilitowanego, wyolbrzymione znaczenie audytu jednostek naukowych i in. Szczególne podziękowania należą się dr. Leszkowi Kwapiszowi za zredagowanie długiego listu z naszymi uwagami.
REFORMA NAUKI - opinia KZ NSZZ S
Prosimy o zapoznanie się z pakietem projektów ustaw o PAN, NCBiR, NCN, JBR, ZFN.
Komisja Zakładowa NSZZ S przy IMP PAN zwróciła się w piśmie do Dyrektora z prośbą o rozpatrzenie możliwości stosownego podniesienia uposażeń zasadniczych pracownikom IMP PAN, szczególnie w grupie osób najniżej uposażonych, m.in. najmłodszych pracowników – asystentów i młodych adiunktów. Wzrost uposażeń zasadniczych może przyczynić się do podniesienia atrakcyjności ofert pracy w IMP PAN i zahamowania odpływu pracowników z Instytutu. Powinno okazać się to korzystne, szczególnie w świetle rosnących potrzeb na realizację prac w nowej tematyce badawczej, którą podejmuje IMP PAN.
Niedługo później Dyrekcja przedstawiła swoją koncepcję realizacji podwyżki płac w IMP PAN ze środków EkoEnergii. KZ generalnie przyjęła argumentację Dyrekcji, aby podwyżką objąć w pierwszej kolejności osoby pracujące w EkoEnergii, jako że z puli tego projektu pochodziły środki na podwyżki płac. W piśmie do Dyrektora KZ zaproponowała jednak zwiększenie rozmiaru podwyżki dla asystentów (większość asystentów „leżała na dolnych widełkach taryfikatora”) oraz podwyżkę dla szeregu pracowników, którzy mimo niekwestionowanych osiągnięć w pracy podwyżki nie otrzymali. Dyrekcja w (małej) części przychyliła się do postulatów KZ.
Przeczytaj dokumentPrzedstawiamy Opinię Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” PAN w Krakowie
Przedstawiamy stanowisko Krajowej Sekcji NSZZ PAN w sprawie projektu reformy struktury placówek naukowo-badawczych PAN
W odpowiedzi na pismo Dyrektora IMP PAN dotyczące wypowiedzenia umowy o pracę osobom, którym okres zatrudnienia na stanowisku adiunkta wygasał jesienią 2006 r., KZ zaproponowała, aby przenieść te osoby na stanowiska głównego/starszego specjalisty za porozumieniem stron.
Instytut Maszyn Przepływowych PAN otrzymał kategorię I w ramach grupy jednostek G1 „Mechanika, materiały, inżynieria chemiczna i procesowa”
Prof. Eustachy Burka został wybrany Honorowym Przewodniczącym Sekcji PAN NSZZ Solidarność. Serdecznie gratulujemy.
Dr Janusz Prokopowicz został wybrany delegatem na Zjazd Regionu. Serdecznie gratulujemy.
Komisja Zakładowa NSZZ S przy IMP PAN uczestniczyła w dyskusji nad sposobem realizacji podwyżek płac w IMP PAN. KZ zaakceptowała tzw. „motywacyjny” system podwyżek. Sprzeciwiła się jednak propozycji nieprzyznania podwyżek osobom, którym po wejściu w życie Ustawy o PAN okres zatrudnienia na stanowisku adiunkta wygasał jesienią 2006 r.
W trakcie zebrania sprawozdawczo-wyborczego dn. 22 lutego 2006 r. ukształtowała się Komisja Zakładowa NSZZ Solidarność przy IMP PAN kadencji 2006-2009.
Członkami KZ NSZZ S są:
Na zebraniu sprawozdawczo-wyborczym wybrano także Komisję Rewizyjną w składzie:
Komisja Zakładowa wybrała swoich przedstawicieli do komisji instytutowych. Przedstawicielem KZ w Komisji Socjalnej został Adam Henke, w Komisji ds. Regulaminów i Premiowania - Bolesław Gireń, w Komisji ds. Odznaczeń - Michał Sarnowski.
Na delegata na Walne Zebranie Krajowej Sekcji NSZZ Solidarność PAN wybrano Prof. Eustachego Burkę.
Na elektorów do wyboru delegatów na WZ Regionu wybrano J. Prokopowicza i P. Lamparta. J. Prokopowicz przyjął funkcję łącznika KZ z Zarządem Regionu.
Dr Janusz Prokopowicz został uhonorowany Medalem 25-lecia Solidarności. Serdecznie gratulujemy.
W dniach 30 września – 1 października 2005 r. w Instytucie Maszyn Przepływowych odbyła się Konferencja Krajowej Sekcji NSZZ "Solidarność" Polskiej Akademii Nauk