W celu doścignięcia najwyższych standardów etyki publikacyjnej, Wydawnictwo IMP PAN wprowadziło praktyki COPE (Committee on Publication Ethics)
https://publicationethics.org/,
https://publicationethics.org/files/editable-bean/COPE_Core_Practices_0.pdf,
dla naszych wydawnictw ciągłych - Zeszytów Maszyn Przepływowych IMP PAN, serii Maszyny Przepływowe, serii Monografie oraz wydawnictw okolicznościowych.
W niniejszej zakładce przypominamy najważniejsze obowiązki spadające na wszystkich uczestników procesu publikacyjnego – Autorów, Recenzentów, Redaktorów i Członków Komitetu Redakcyjnego związane z wprowadzeniem praktyk COPE.
Autor odpowiedzialny za korespondencję z Redakcją przekazuje Wydawnictwu prawo do komercyjnego rozpowszechniania publikacji w formie książkowej (papierowej) oraz elektronicznej.
Zgłaszając manuskrypt do publikacji, Autorzy przyjmują odpowiedzialność za stwierdzenie, że w procesie prowadzenia badań i na etapie opracowania publikacji nie ma konfliktu interesów o charakterze personalnym, podległości służbowej, finansowej i innej, która mogłaby mieć wpływ na rzetelność przeprowadzonych badań i obiektywność zamieszczonych sformułowań. W przypadku braku informacji o możliwości wystąpienia konfliktu interesów, Wydawnictwo przyjmuje, że konflikt interesów nie istnieje.
Poniżej zamieszczono kilka przykładów naruszenia etyki badań naukowych i etyki publikacyjnej:
Wydawnictwo traktuje z powagą wszystkie otrzymane zarzuty naruszenia etyki badań naukowych i etyki publikacyjnej. W przypadku stwierdzenia naruszenia etyki na każdym etapie procesu publikacyjnego, Wydawnictwo natychmiast wstrzymuje proces publikacyjny i podejmuje odpowiednie działania prawne.
Recenzenci pomagają Redaktorowi Naukowemu Wydawnictwa i Komitetowi Redakcyjnemu w recenzowaniu zawartości zgłoszonej pracy.