ZGAZOWANIE BIOMASY W REAKTORZE WSPÓŁPRĄDOWYM
Wydawnictwo IMP PAN, 2015, ISBN 978-83-88237-49-2.Monografia stanowi podsumowanie badań teoretycznych i eksperymentalnych zgazowania biomasy we współprądowym reaktorze ze złożem stałym. Przedstawia ona analizę procesów fizyko- chemicznych zachodzących podczas zgazowania oraz ich wpływu na dynamikę zgazowania biomasy. Zgazowanie jest skomplikowanym procesem fizykochemicznym, na który składają się wielko-skalowe zjawiska transportu ciepła oraz przepływu gazów, którym towarzyszą przemiany fazowe, w tym w szczególności odparowanie i kondensacja wody i smół oraz reakcje chemiczne. Stąd istotną część pracy stanowi opis procesów zachodzących w reaktorze, w którym zaprezentowano odparowanie wilgoci, charakterystykę procesu pirolizy, procesów utleniania i redukcji oraz charakterystykę spalania. W pierwszej części badań eksperymentalnych wskazano na istotne znaczenie wpływu temperatury na zmianę masy oraz objętości cząsteczek paliwa biomasy oraz przedstawiono wpływ temperatury, natężenia przepływu ditlenku węgla oraz wysokości złoża karbonizatu na zawartość monotlenku węgla w otrzymywanym gazie.
Zasadniczym celem pracy jest przedstawienie wpływu zawartości wilgoci i uziarnienia biomasy na przebieg procesu pirolizy i zgazowania w reaktorze ze złożem stałym, zmiany objętości nasypowej i właściwej paliwa w trakcie procesu oraz wpływu geometrii reaktorów na proces zgazowania biomasy.
Paliwo o dużej zawartości wilgoci wymaga więcej energii na odparowanie, niż ma to miejsce w przypadku suchego wsadu. Prowadzi to do obniżenia temperatur w reaktorze oraz wydłużenia czasu zgazowania. Podobny efekt temperaturowy zaobserwowano dla wpływu rozdrobnienia paliwa na nagrzewanie złoża. Zastosowanie wsadu o dużym rozdrobnieniu również prowadzi do wolniejszego nagrzewania złoża. W tym przypadku jest to jednak związane z mniejszą gazoprzepuszczalnością i transportem ciepła głównie na drodze przewodzenia.
W monografii wskazano również na istotne znaczenie temperatury i stopnia rozdrobnienia paliwa w strefie redukcji, która determinuje szybkości osiadania złoża w reaktorze i intensywność zgazowania biomasy w całym reaktorze ze złożem stałym. W badaniach oparto się na wynikach badań eksperymentalnych zgazowania biomasy w reaktorze działającym w trybie wsadowym. Do opisu ruchu cząstek w złożu użyto równania bilansu masy, zakładając że ruch fazy stałej jest jednowymiarowy. Ważnym elementem pracy było wykorzystanie wyników badań eksperymentalnych na potrzeby modelu matematycznego.
Praca przedstawia trzy rozwiązania konstrukcyjne współprądowych reaktorów zgazowujących ze złożem stałym o wydatku paliwa od 5 do 20 kg/h o wartości opałowej od 4 do 6 MJ/Nm3.