PL
EN

Monografie

Jan Cebula, Jolanta Bohdziewicz, Alina Kowalczyk-Juśko, Krzysztof Piotrowski, Anna Dudek,

ZIEMNIAKI I ICH ODPADY W WYTWARZANIU BIOGAZU

Wydawnictwo IMP PAN, 2015, ISBN 978-83-88237-39-3.

Pole tekstowe: Jan Cebula i inniZrównoważony rozwój nowoczesnego państwa wymaga prawnego i finansowego wsparcia rozwoju nowych,alternatywnych źródeł czystej energii. Doświadczeniepaństw Unii Europejskiej wskazuje, że nacisk powinien być szczególnie kładziony na rozwój odnawialnych zasobów biomasy (m.in. uprawy celowe) i nowoczesnych, wysokowydajnych technologii jej optymalnej konwersji do biopaliw, np. na drodzeprodukcji biogazu. Energetyka odnawialna w Niemczech wnosi istotny wkład w rozwój gospodarczy kraju i tworzy więcej miejsc pracy niż energetyka konwencjonalna. Niemiecki sektor odnawialnych źródeł energii zatrudnia około 380 000 osób. Szacuje się, że do 2020 roku liczba ta może wzrosnąć nawet do Pole tekstowe: Ziemniaki i ich odpady w wytwarzaniu biogazu500 000 - 600 000 osób, tj. tylu, ile jest zatrudnionych np. w przemyśle motoryzacyjnym. Same biogazownie w Niemczech w ostatnim roku utworzyły ponad 40 tysięcy nowych miejsc pracy.

Uwzględniając czynniki geograficzne, klimatyczne i środowiskowe każdy kraj posiada odmienną specyfikę  upraw  rolnych,  w  szczególności  specjalizację  w dominujących gatunkach roślin uprawnych. Dalece niedoceniane i nie w pełni wykorzystane jest wieloletnie doświadczenie zdobyte w Polsce w uprawie ziemniaka. Racjonalne zagospodarowanie odpadów ziemniaczanych i nie spełniających norm jakościowych lub niewykorzystanych wyrobów spożywczych z ziemniaków również stanowi duży problem w skali krajowej, a nawet światowej. Zbyt dużo przeterminowanych wyrobów ziemniaczanych, obierek ziemniaczanych, nadpsutych ziemniaków, itp. kierowane jest na składowiska odpadów komunalnych, gdzie następują niekontrolowane procesy fermentacji metanowej, przyczyniające się m.in. do nadmiernej emisji CH4 do atmosfery (efekt cieplarniany). Ten niewykorzystany dotąd potencjał energetyczny powinien jak najszybciej zostać spożytkowany poprzez ściśle kontrolowane procesy fermentacji anaerobowej, w prawidłowo zaprojektowanej i optymalnie eksploatowanej nowoczesnej biogazowni rolniczej.

Celem niniejszego opracowania jest przybliżenie polskiemu czytelnikowi zagadnień związanych z energetycznym  wykorzystaniem  ziemniaków i ich produktów do wytwarzania biogazu, a także podanie wiarygodnych, zweryfikowanych doświadczalnie (badania własne autorów) danych procesowych niezbędnych  do obliczeń projektowych związanych z budową lub modernizacją istniejącej biogazowni. Autorzy mają nadzieję że niniejsza pozycja wypełni odczuwalną lukę na rynku wydawniczym dotyczącą tego ważnego zagadnienia i przyczyni się do rozwoju sektora bioenergetycznego w Polsce.

Logowanie

Nie pamiętam hasła.

  

DO GÓRY