TECHNOLOGIE WYTWARZANIA PALIW I ENERGII Z SUROWCÓW ODPADOWYCH POCHODZĄCYCH Z ROLNICTWA, ZUŻYTYCH POJAZDÓW, SPRZĘTU AGD I INNYCH
Wydawnictwo IMP PAN, 2015, ISBN: 978-83-88237-44-7.Polska realizuje aktualnie zadanie zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii zgodnie z przyjętymi zobowiązaniami wobec Unii Europejskiej w 2020 roku ma zostać uzyskany poziom 15%, zaś docelowo w roku 2030 ma to być 30%.
Wykorzystywane są różne źródła odnawialne, takie jak energia: wiatru, wody, słońca, energia geotermalna oraz biogazy i biopaliwa. Największe i dotychczas w małym stopniu wykorzystane są możliwości pozyskiwania energii z odpadów
pochodzących z różnych dziedzin gospodarki - udział biopaliw ma wzrastać, w roku 2020 do wielkości 10%. W monografii omówiono kierunki działań mających na celu pozyskiwanie wartościowych energetycznie odpadów z gospodarstw domowych (odpady komunalne), z zużytych urządzeń technicznych (pojazdy, komputery, sprzęt AGD i TV) oraz gospodarki rolnej i leśnej. Oszacowano potencjał biomasy w podziale terytorialnym (w województwach) oraz możliwości wykorzystania biogazu. Scharakteryzowano technologie dedykowane wytwarzaniu paliw i energii z surowców odpadowych.
Przetwarzanie surowców z odzyskiem energii uzależnione jest od poziomu demontażu i rozdrobnienia elementów. Pożądanym rozwiązaniem jest demontaż „głęboki” - rozbiórka i separacja, prowadzące do wydzielenia wszystkich materiałów możliwych do recyklingu materiałowego ich sprzedaż decyduje o ekonomicznej opłacalności demontażu urządzenia. Na przykładach pojazdów samochodowych omówiono szczegółowo rodzaje możliwych do pozyskania surowców odpadowych wraz z informacją o potencjale energetycznych każdego z rodzaju odpadów oszacowano ilości materiałów możliwych do pozyskania z wycofywanego z eksploatacji pojazdu: materiałów polimerowych, innych surowców do spalania z odzyskiem energii takich jak: papier, wkłady filtrów oleju, tkaniny, itp., paliwo ropopochodne, opony, pozostałe elementy gumowe i elastomerowe. Wskazano na zagrożenia towarzyszące procesom pozyskiwania i przetwarzania. Wykazano, iż ze względu na złożoność i dużą niejednorodność odpadów (w przypadku niewłaściwego przygotowania i zabezpieczenia zakładu) do atmosfery wprowadzanie są duże ilości produktów gazowych, wielokrotnie toksycznych, niebezpiecznych dla ludzi i środowiska naturalnego. Zaproponowano rozwiązania mające ograniczyć i zminimalizować ewentualne niekorzystne skutki prac przemysłowych realizowanych nad materią odpadową.