UKŁADY ZGAZOWANIA BIOMASY I ODADÓW ROLNICZYCH, PRZEMYSŁOWYCH I MIEJSKICH
Wydawnictwo IMP PAN, 2016, ISBN 978-83-88237-57-7.Wyczerpywanie się zasobów paliw kopalnych oraz oddziaływanie na środowisko naturalne technologii bazujących na tych paliwach stymuluje zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii. Członkostwo w Unii Europejskiej zobowiązuje Polskę do podejmowania działań na rzecz rozwoju odnawialnych źródeł energii, dla zapewnienia odpowiedniego udziału energii odnawialnej w bilansie paliwowo-energetycznym kraju. Również regionalne strategie energetyczne przewidują rozwój lokalnych, odnawialnych źródeł energii.
Jednym z ważnych postulatów zrównoważonej energetyki jest energetyczne wykorzystanie odpadów. Wraz z rozwojem cywilizacyjnym produkowana jest coraz większa ilość odpadów, które bardzo często stanowią poważne zagrożenie dla środowiska. Do odpadów tych zaliczamy zarówno odpady komunalne (w tym osady ściekowe), przemysłowe oraz rolnicze. Problem utylizacji odpadów jest jednym z najważniejszych problemów środowiskowych w Polsce. Roczną ilość produkowanych odpadów ocenia się na około 13 mln ton, przy czym bardzo niski jest ich stopień przetworzenia. Dane statystyczne wskazują, że 98 % odpadów komunalnych jest składowana na wysypiskach, przy czym w większości przypadków nie są one właściwie kontrolowane i stanowią zagrożenie ekologiczne. Jednak Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 8 stycznia 2013 r., w sprawie kryteriów oraz procedur dopuszczania odpadów do składowania, wprowadza z początkiem roku 2016 zakaz składowania na kwaterze odpadów wysokokalorycznych (balastu), których wartość opałowa jest wyższa niż 6MJ/kg. Pozostaje ich energetyczne wykorzystanie w instalacjach zgazowujących lub spalających.
Niniejsza monografia przedstawia wyniki prac badawczych i rozwojowych instalacji zgazowujących biomasę oraz odpady miejskie i rolnicze. Omówiono wyniki prac Politechniki Częstochowskiej i IBWM Olsztyn nad zgazowaniem suszonych osadów ściekowych w pierwszej polskiej instalacji kogeneracyjnej o mocy 50 kWe oraz prace w Instytucie Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu nad innowacyjnym generatorem gazu ze złożem stałym – GazEla o mocy cieplnej 1500 kW. Ponadto przedstawiono prace UWM Olsztyn związane z budową instalacji o mocy 40 kWe zgazowującej trudnoutylizowalne odpady z produkcji rolnej.