PL
EN

Monografie

Leszek Malinowski, Adam Koniuszy, Arkadiusz Zmuda, Wojciech Rachtan,

MODELOWANIE MATEMATYCZNE I BADANIA DOŚWIADCZALNE UKŁADU KOGENERACYJNEGO Z MIKROTURBINĄ GAZOWĄ

Wydawnictwo IMP PAN, 2015, ISBN 978-83-88237-43-0.

Pole tekstowe: Leszek Malinowski i inniNiniejsza praca monograficzna poświęcona jest układom kogeneracyjnym z mikroturbinami gazowymi. Obecnie kogeneracja, czyli użytkowe wykorzystanie ciepła odpadowego z produkcji energii elektrycznej, stosowana jest coraz powszechniej, szczególnie w zdecentralizowanych systemach produkcji energii, gdzie poprzez zasilanie lokalnych odbiorców w ciepło użytkowe następuje bardziej efektywne wykorzystanie  energii odpadowej z produkcji energii elektrycznej, a w konsekwencji także energii zużywanego paliwa.

Jednym z nowatorskich rozwiązań tego typu układów są agregaty prądotwórcze z mikroturbinami gazowymi, które dzięki swoim zaletom konstrukcyjnym mogą konkurować z tłokowymi silnikami spalinowymi wewnętrznego spalania.

Pole tekstowe: Modelowanie matematyczne i badania doświadczalne układu kogeneracyjnego z mikroturbiną gazowąW niniejszej pracy zaprezentowano wyniki teoretycznych i doświadczalnych prac badawczych, w ramach których uzyskano dane i informacje potrzebne w procesie projektowania i eksploatacji układów kogeneracyjnych z mikroturbinami gazowymi. W kolejnych rozdziałach monografii omówiono problematykę pracy badanych układów, przedstawiono ich modele matematyczne, a także wyniki badań doświadczalnych uzyskanych na stanowisku badawczym przygotowanym przez autorów pracy. Stanowisko badawcze zainstalowane jest w Ośrodku Szkoleniowo -Badawczym w Zakresie Energii Odnawialnej w Ostoi (Szczecin).

W rozdziale 1 scharakteryzowano badane układy i warunki, w jakich pracują. Modele matematyczne opisane w rozdziałach 2÷4 pozwalają na uzyskanie charakterystyk obciążeniowych,   obejmujących   m.in.   wydajność   cieplną i jednostkowe zużycie paliwa układu kogeneracyjnego pracującego w określonych warunkach. Jeden z zaprezentowanych sposobów obliczeniowej analizy układu, opisany w rozdziale 5, pozwala na symulowanie parametrów pracy układu w długim odcinku czasu. W rozdziałach 6 i 7 zaprezentowano stanowisko badawcze służące do badań eksperymentalnych, a także przedstawiono zasadnicze wyniki pomiarów energetycznych.

Niniejsza  praca  stanowi  zatem  zestawienie  wyników  badań  prowadzonych z wykorzystaniem różnych narządzi badawczych. Wyniki te powinny ułatwić projektowanie i eksploatację układów kogeneracyjnych z mikroturbinami gazowymi.

 

Autorzy niniejszego opracowania pracownikami dwóch wydziałów Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, tj. Wydziału Techniki Morskiej i Transportu oraz Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa.

Logowanie

Nie pamiętam hasła.

  

DO GÓRY