PL
EN

Monografie

Piotr Klonowicz, Łukasz Jędrzejewski, Łukasz Witanowski, Tomasz Suchocki, Jan Surwiło, Roman Rusanov, Grzegorz Żywica, Piotr Lampart, Mariusz Szymaniak,

TURBINY PAROWE I ORC DLA KOGENERACJI ROZPROSZONEJ – PRZYKŁADY PROJEKTOWE I KONSTRUKCYJNE

Wydawnictwo IMP PAN, 2015, ISBN 978-83-88237-59-1.

W niniejszej książce przedstawiono i omówiono wybrane przykłady projektowe i konstrukcyjne turbin parowych dedykowanych dla kogeneracji rozproszonej. Ze względu na swoje przeznaczenie, turbiny te charakteryzują się niewielkimi mocami tj. od kilkudziesięciu kW do kilku MW. Małe moce sprawiają, że maszyny te różnią się konstrukcją od średnich i dużych turbin stosowanych w przemyśle lub w konwencjonalnych elektrowniach lub elektrociepłowniach.

Pierwszy rozdział wprowadza Czytelnika w zagadnienia związane z kogeneracją rozproszoną i przedstawia podstawowe urządzenia kogeneracyjne.

Kolejny rozdział skupia się na turbinach małej mocy pracujących na parze wodnej. Omówiono w nim zastosowane metody projektowe i obliczeniowe, a także przedstawiono przykłady projektowe i konstrukcyjne, które dodatkowo uwzględniają przecieki przez uszczelnienia labiryntowe, analizę sił osiowych oraz strat brodzenia.

Rozdział trzeci przedstawia projekty turbin parowych dedykowanych do pracy w układach ORC. Przykłady omówione w tej części dotyczą maszyn zaprojektowanych w układzie klasycznym – osiowym, wielostopniowym. Oprócz projektów przepływowych pokazano także zarysy konstrukcyjne wałów i korpusów. Omówiono również wyniki obliczeń wytrzymałościowych i dynamicznych.

Rozdział czwarty przedstawia inne podejście do projektowania turbin parowych małej mocy. Przedstawiono w nim turbiny parowe o konstrukcjach jednostopniowych, promieniowo-osiowych. Pokazano, że zastosowanie wysoko obciążonych stopni umożliwia osiągnięcie kompaktowych rozmiarów przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej sprawności urządzeń.

W rozdziale piątym omówiono projekt szybkoobrotowego turbogeneratora ORC o mocy 30 kW o konstrukcji hermetycznej. Kolejno przedstawiano takie aspekty jak projekt układu przepływowego, dobór generatora prądu, dobór łożysk, układ kontrolno-pomiarowy, obliczenia wytrzymałościowe by na końcu pokazać konstrukcję maszyny na modelu trójwymiarowym.

Autorzy mają nadzieję, że przedstawione przykłady i problemy mogą być cenne dla inżynierów oraz konstruktorów, a także przedstawicieli przemysłu, dla których obszar małej kogeneracji jest interesujący.

Logowanie

Nie pamiętam hasła.

  

DO GÓRY