PL
EN

Volume 70-72 (1976)

CONTENTS

Opening address by the Chairman of the Organizing Committee Professor Jerzy Krzyżanowski

Panel Discussion 1: Investigations of Two-Phase Flows and their lnfluence on Turbine Stage Designing

Panel Discussion 2: Limits of Applicability of Theoretical Aerodynamics in Turbine Stage Designing

List of Participant

1976, Zeszyt 70-72

Turbine Water Damage Prevention
KURT G. REINHARD, GIOVANNI P. SCHATZMANN

Abstract

W ostatnich kilku latach w Stanach Zjednoczonych gwałtownie wzrosła liczba przypadków uszkodzenia turbin wywołanego zassaniem wody lub chłodnej pary wodnej. Zapoczątkowało to intensywne badania nad środkami zapobiegania temu, prowadzone zarówno przez użytkowników jak i producentów. 

Z  amerykańskiej statystyki dotyczącej przyczyn uszkodzeń powstałych po zassaniu wody do turbin wynika, że w ostatnich sześciu latach 25 wypadków spowodowało 23,735 godzin przestoju, z tego 70,4 % czasu przestoju wiązało się z zassaniem wody przez rurociągi upustowe.

Przedyskutowano ważniejsze problemy dotyczące zwiększenia bezpieczeństwa działania i dyspozycyjności turbin na podstawie doświadczeń własnych. Poważne źródło zagrożenia wyeliminowano przez celowe umieszczenie podgrzewaczy wody zasilającej, za wyjątkiem odpowietrzacza,pod turbiną. Zapobieganie dostaniu się wody do turbiny zapewnia się na etapie planowania siłowni. Innym ważnym Środkiem zapobiegawczym jest rozplanowanie i zaprojektowanie różnych połączonych ze sobą urządzeń w sposób optymalny z punktu widzenia bezpieczeństwa; dla przykładu można tu wymienić małe przestrzenie zamknięte zawierające parę i wodę, brak wlotów pary poniżej maksymalnych poziomów wody. 

Zwrócono uwagę, że konstrukcja mechanicznie napędzanych zaworów zwrotnych ma również duży wpływ na bezpieczeństwo siłowni; można na przykład nie dopuścić do tego, by dławik ograniczał ruch klapy zaworu. 

Keywords:

zassanie wody, uszkodzenia turbiny, odpowietrzacz

Logowanie

Nie pamiętam hasła.

  

DO GÓRY