PL
EN

Wydawnictwa Okolicznościowe

Praca zbiorowa,

PROF. DR HAB. INŻ. JAN KICIŃSKI CZŁONEK KORESPONDENT PAN, DYNAMIKA I DIAGNOSTYKA MASZYN WIRNIKOWYCH – LATA BADAŃ I DOŚWIADCZEŃ, JUBILEUSZ 70-LECIA URODZIN i 45-LECIA PRACY

Wydawnictwo IMP PAN, 2018, ISBN 978-83-88237-79-9.

Profesor Jan Kiciński jest autorem lub wspołautorem licznych monografii i artykułow naukowych, w tym 11 monografii, 51 publikacji w czasopismach międzynarodowych i 91 w czasopismach krajowych, 76 opracowań dla przemysłu oraz 8 patentow i wzorow użytkowych. Jego zainteresowania zawodowe związane są z takimi zagadnieniami energetyki jak odnawialne źrodła energii (OZE), rozproszona generacja energii bazująca na OZE, urządzenia i technologia energetyki rozproszonej, a także z budową i eksploatacją maszyn, dynamiką maszyn wirnikowych i ich diagnostyką oraz tribologią. Wyniki jego prac przyniosły Mu zasłużone uznanie zarówno w środowisku naukowym, jak i przemysłowym. Wyrazem tego jest wybór na członka korespondenta Polskiej Akademii Nauk, a także szereg innych wyróżnień naukowych i przemysłowych.

Profesor opracował wraz ze swoim zespołem unikalny w skali krajowej system komputerowy MESWIR do nieliniowego opisu stanu dynamicznego złożonych układów dynamicznych typu linia wirników-podpory-konstrukcja podpierająca oraz adaptację tych narzędzi dla potrzeb energetyki krajowej. Środowisko komputerowe MESWIR stosowane jest obecnie przez koncern ALSTOM i energetykę krajową. Za system MESWIR Profesor Jan Kiciński otrzymał nagrodę badawczą koncernu SIEMENS; jest także autorem poświęconej tym zagadnieniom monografii o zasięgu światowym pt. Rotor Dynamics, która została opublikowana w roku 2006.

Bogate są doświadczenia Profesora w kierowaniu zespołami badawczymi. Profesor Jan Kiciński posiada duże zasługi w zakresie kształcenia i organizacji zespołów badawczych. Wypromował 11 doktorów nauk technicznych, z czego trzech uzyskało Nagrodę Premiera RP, a czterech zostało wyróżnionych przez Radę Naukową IMP PAN, a w chwili obecnej jest promotorem w dwóch przewodach doktorskich.

Bardzo efektywna jest międzynarodowa wspołpraca Profesora z zespołami i instytucjami zagranicznymi, m.in. z Europejską Organizacją Zrownoważonej Energii ESEIA, a także z uniwersytetami technicznymi w Grazu i Wiedniu. Ostatnio został nominowany na stanowisko wiceprezydenta ESEIA.

Oddzielny rozdział w życiu Jubilata stanowi działalność dydaktyczna i naukowa na Wydziale Nauk Technicznych UniwersytetuWarmińsko-Mazurskiego w Olsztynie na uczelni, ktora nadała Mu najwyższą godność naukową doktora honoris causa.

Osiągnięcia Jubilata na rzecz Polskiej Akademii Nauk i Instytutu Maszyn Przepływowych PAN są wybitne przez 16 lat był zastępcą dyrektora ds. naukowych, kierował Zakładem Dynamiki Wirnikow i Łożysk Ślizgowych, a obecnie jest dyrektorem IMP PAN. Dzięki Jego wszechstronnej i długoletniej działalności Instytut jest dzisiaj postrzegany w kraju jako ośrodek wiodący w zakresie energetyki rozproszonej i OZE.

Informacje

Wydawca:

Wydawnictwo IMP PAN, Instytut Maszyn Przepływowych PAN,
ul. Fiszera 14, 80-231 Gdańsk,
tel.: 058 6995141, fax: 058 3416144, e-mail: jfrk(at)imp.gda(.)pl,   redakcja(at)imp.gda(.)pl

 

 

Logowanie

Nie pamiętam hasła.

  

DO GÓRY